WEEKEND z OM PTTK w Toruniu.

17/18- 11.2018r.

Sobota.

 

 Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK".

 

          W najbliższą sobotę tj. 17 listopada r Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta do udziału w kolejnej wyprawie za miasto pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników odbędzie się  o godz. 7.40 na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego, z którego o godz. 7.50 nastąpi wyjazd do Suchatówki (kierunek Gniewkowo). Trasa wyprawy krajoznawczo-pieszej będzie przebiegała z Suchatówki, wzdłuż jezior Nowego i Starego, do miejscowości Dąblin (pomnik pomordowanych mieszkańców z okresu II wojny światowej). Następnie po zdobyciu Góry Toruńskiej (wysoka wydma wysoka na 109,5 metrów n.p.m.) turyści podążą przez miejscowości Chrząstowo i Gniewkowo. Cała wyprawa będzie liczyła ok. 18km długości, a poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

 

 Marsze na orientację pn. Do Niepodległej przez historię Torunia".

             Również w sobotę Oddział Miejski PTTK wraz z Klubem Imprez na Orientację „SKARMAT” oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu, zapraszają mieszkańców Torunia na krajoznawczy marsz na orientację  pn. „Do Niepodległej przez historię Torunia”. Organizatorzy proponują  spacer po miejscach, które nawiązują do czasów założenia miasta oraz wielu historycznych wydarzeń na przestrzeni jego dziejów. Trasa marszu będzie zaczynała się w Piernikowym Miasteczku przy ul. Podmurnej 62, przebiegała przez starówkę, i zakończy się również w Piernikowym Miasteczku. Będzie to zatem nie tylko spacer po ciekawych miejscach, ale także podróż w czasie od narodzin miasta do czasów współczesnych. Na trasie marszu uczestnicy będą korzystać z mapy Torunia, która powstała już w roku 1641 z opisem wybranych miejsc i obiektów.

Zainteresowani historią, podróżami lub sztuką będą mogli w czasie pokonywania trasy zwiedzić dwa  spośród trzech zaproponowanych oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu: Muzeum Podróżników im. Tony Halika przy ul. Franciszkańskiej 9/11, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej 16 lub Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Domu Pod Gwiazdą  Rynek Staromiejski 35 w promocyjnej cenie. Kierownikiem imprezy będzie przodownik imprez na orientację Waldemar Fijor.

Materiały startowe będą wydawane na bieżąco przez cały czas pomiędzy godz. 11.00 a 15.00 w Piernikowym Miasteczku przy ul. Podmurnej 62; zaraz po otrzymaniu materiałów startowych wychodzi się na trasę marszu. Na starcie w miarę potrzeby można uzyskać dodatkowe wyjaśnienia.

Po przebytej trasie karty startowe należy dostarczyć do bazy imprezy, najpóźniej do godziny 17.00.

 

 Wycieczka piesza z cyklu Poznajemy Pałace i Dwory Ziemi Chełmińskiej".

 

W sobotę 17 listopada, Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza sympatyków czynnego wypoczynku do udziału w wycieczce z cyklu” Poznajemy Pałace i Dwory Ziemi Chełmińskiej”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało o godz.7.30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 7.40 nastąpi wyjazd autobusem do miejscowości Leszcz. Trasa wycieczki będzie wiodła z Leszcza przez Pigżę, Brąchnowo, Brąchnówko, Browinę do Grzywny. Po drodze turyści będą mieli okazję zobaczyć dwór w Brąchnówku oraz dwa dwory w Grzybnie – ok. 12 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Roman Kowalski.

 

PIGŻA – gmina Łubianka.  W roku 1231 gród Pipingese – siedzibę  Prusa Pipina, zdobył mistrz krajowy Herman Balk. W 1242 roku wioski Brzezinko, Brzeźno oraz Pigża zostały przekazane przez Krzyżaków szpitalowi św. Ducha w Toruniu.  Od 1415 roku Pigża należała do klasztoru benedyktynek w Toruniu, który połączył się z dawnym szpitalem św. Ducha. Od tego czasu wieś była oddawana w dzierżawę. W czasie drugiej wojny szwedzkiej w latach 1655-1660 wieś została poważnie zniszczona i wyludniona. W 1773 roku Pigża składała się z folwarku i wsi, zamieszkałych przez 84 mieszkańców. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w końcu XVIII wieku folwark w Pigży przeszedł na skarb państwa pruskiego. W XIX wieku był dzierżawiony m.in. w 1814 roku przez Chrystiana Mischke, a w 1851 roku przez Ernsta Sommera. W 1881 roku majątek podczas publicznej licytacji nabyli: Wilhelmina i Max Weinschenk. Od 1936 roku nastąpiła sukcesywna parcelacja majątku. Ciekawostki krajoznawcze: dwór z końca  XIX wieku; zabudowa folwarczna ( spichlerz, stajnie, obora i gorzelnia ) z końca XIX wieku;  park dworski z połowy XIX wieku z 23 gatunkami drzew ( m.in. wierzba mandżurska, jodła biała i żywotnik) oraz budynek dawnej stacji kolejowej z 1912 roku.

 

                                                                                            

                                                                                               opracował. Henryk Miłoszewski.