WEEKEND z OM PTTK w Toruniu.

 23/24.03.2019r.

Sobota.

XLVIII „Rajd Topienia Marzanny”.

 

           W sobotę 23 marca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego  im. M. Sydowa przy współudziale Urzędu Miasta Torunia oraz Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” zaprasza mieszkańców Torunia, szczególnie dzieci i młodzież do udziału w tradycyjnym „Rajdzie Topienia Marzanny”, który w tym roku jest organizowany po raz 48.

Impreza będzie odbywała się  na 3 trasach pieszych (z Glinek, Bydgoskiego Przedmieścia oraz z Rudaku) oraz 1 rowerowej (pl. Daszyńskiego). Około godz. 12.00 po pokonaniu wszystkich tras, uczestnicy przybędą w rejon ruin zamku „Dybów', przy którym rozpocznie się druga część imprezy.

Jury będzie oceniało oryginalność wykonanych kukieł Marzanny, gaików oraz programy artystyczne – przygotowane  przez turystów, a związane tematycznie z imprezą. Celem imprezy jest kontynuacja ludowych tradycji związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Symbolem żegnanej, niechcianej i przepędzanej zimy jest właśnie Marzanna, której kukła powinna być wykonana ze słomy, ubrana w łachmany i gałgany. Ogólnie jej wizerunek powinien być brzydki i odrażający. Jej przeciwieństwem będzie symbol wiosny – zielony gaik, który powinien być ładnie udekorowany i przystrojony kolorowymi wstążkami i kokardami. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy znaczek, odcisk okolicznościowej pieczęci a także coś dla ciała czyli drożdżówkę. Podsumowanie całej imprezy, ogłoszenie zwycięzców w konkursach oraz wręczenie nagród zostaną przeprowadzone około godz. 13.00. Komandorami imprezy będą przodownicy turystyki pieszej  Izabela Miłoszewska i Barbara Pieczatowska. Udział w imprezie jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK, przy ul. Piekary 41, tel. 56/622-29-21.

(Regulamin rajdu w zakładce AKTUALNOŚCI).

 

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

           

           W sobotę 23 marca br. spotkają się również miłośnicy cyklu wycieczek „Wędrówki rodzinne z PTTK”.  Spotkanie zaplanowano o godz.  7.30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o  7.45 nastąpi wyjazd  autobusem  do Unisławia. Trasa wycieczki będzie przebiegała  na trasie: Unisław – Raciniewo – rez. Linje – Janowo – rez. Reptowo – Mózgowina – rez. Las Mariański – Ostromecko – Strzyżawa. Cała wyprawa będzie liczyła około 22 km długości, a poprowadzi ją  przodownik turystyki pieszej  Jacek Orłowski.

Unisław – Gród wzmiankowany w 1222 roku jako przekazany przez księcia Konrada Mazowieckiego biskupowi pruskiemu Chrystianowi. W latach 1364-1398 wymieniany został folwark krzyżacki należący do prokuratorstwa unisławskiego. W 1495 roku król Jan Olbracht nadał folwark biskupowi chełmińskiemu Stefanowi z Nidzicy. W 1505 roku kolejny król Aleksander Jagiellończyk przekazał okręg starogrodzki z Unisławiem biskupom chełmińskim na własność, u których pozostawał do 1772 roku. Od 1922 roku dawny majątek unisławski przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego, które wypuszcza majątek w dzierżawę. Ciekawostki krajoznawcze: kościół św. Bartłomieja wzniesiony około 1300 roku, gotycki o zatartych częściowo cechach. Przebudowany w 1904 roku w duchu neogotyckim. Dawna karczma (dom nr 1), murowana z połowy XIX wieku. Wzgórze zamkowe kryje fundamenty zamku krzyżackiego wzniesionego w latach 1260-1270, przeznaczonego na siedzibę komtura, który funkcjonował  tam w latach 1285 – 1354. Pierwszym znanym komturem był Herman wymieniony w 1285 roku. Około połowy XIV wieku znaczenie zamku spadło do rangi prokuratorstwa. W 1410 roku zamek w Unisławiu został zdobyty i zniszczony przez wojska polskie. W 1892 roku na wzgórzu zamkowym znajdowały się już ruiny. Obok wzgórza zamkowego usytuowane jest grodzisko wyżynne, koliste nazywane „cmentarzem” z powodu założonego tu w XIX wieku cmentarza ewangelickiego. W Unisławiu znajdują się 2 dwory XIX wieczne, zabudowania dworca kolejowego z początku XX wieku oraz wieża ciśnień.

  

           

                                                                                                     opracował. Henryk Miłoszewski.