14 Lutego 2024r.  - LXXVIII wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”.  

 

     Tematyką 78 wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK” były Biesiady monarchów. Na miejscu zbiórki prowadząca Teresa Karasiewicz, przodownik TP, społeczna działaczka OM PTTK w Toruniu, przedstawiła tematykę kolejnej wycieczki oraz trasę dzisiejszego wędrowania.

           

            Biesiady monarchów

 

            Ulicami Kaszubską i św. Józefa ruszyliśmy w kierunku Gór Zajęczych.

Toruń był chętnie odwiedzany przez polskich królów, nie tylko z dynastii Jagiellonów. Niektórzy przebywali w naszym mieście przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, a inni zjawili się tylko raz. Zajmowali się nie tylko polityką, ale również spędzali czas na zabawie. Na toruńskiej starówce miejsc, gdzie można dobrze zjeść, wypić i zabawić się, jest sporo. Tak było również dawniej.

Król Zygmunt Stary na wieść o narodzinach syna, następcy tronu – Zygmunta Augusta, urządził wielką ucztę dla mieszkańców Torunia. W kościołach odprawiono msze dziękczynne, śpiewano Te Deum laudanum. Przed Dwór Artusa wytoczono dla ludu piwo gdańskie i rozpalono sztuczne ognie.

            Król Stefan Batory – przyjechał do Torunia w 1576 roku. Zamieszkał w Ratuszu, gdzie przygotowano dla niego wspaniałą ucztę. Była to iście królewska biesiada skoro życie straciło 28 wołów, 92 barany, 300 kur i 300 gęsi. Zużyto 10 połci słoniny i 3 beczki soli. Wypito 80 beczek piwa. Dla koni przygotowano 18 łasztów owsa (łaszt – dawna jednostka ciał sypkich – 3200-3400 litrów). Koszty poniosło miasto.

            Król Jan III Sobieski odwiedził Toruń tylko raz w 1677 roku. Statki wiozące króla, królową i dwór zacumowały przy nadbrzeżu toruńskim, w okolicy Bramy Mostowej. Odbył się ceremoniał powitania, po czym cały orszak wkroczył do miasta przez bramę wyłożoną czerwonym suknem. Para królewska udała się do ratusza na odpoczynek. W godzinach wieczornych król wziął udział w bankiecie zorganizowanym na jego cześć przez władze miejskie. Cech rzeźników zorganizował również popisy jazdy konnej oraz iluminacje. Monarcha, rodzina królewska oraz dworzanie otrzymali od miasta podarki – pieniężne i rzeczowe. 

            Ulicami Kraszewskiego i Chełmińską dotarliśmy na Rynek Staromiejski.

            August II Mocny przyjechał do Torunia w 1702 roku bez zapowiedzi. Zajął dla siebie dom bogatej rodziny Wachschlagerów, dla swego dworu kazał przygotować kwatery w sąsiednich kamienicach, gdzie dziś jest Poczta Główna. Oficjalne powitanie odbyło się następnego dnia. Dwór królewski przebywał w Toruniu do lutego 1703 roku. Z początkiem tego roku w mieście rozpoczął się karnawał i odbywały się bale z udziałem króla zarówno w Ratuszu Staromiejskim, jak i Dworze Artusa.

            W 1709 roku August II spotkał się z carem Piotrem I w toruńskiej gospodzie „Pod Trzema Koronami”.

Toruńska gospoda „Pod Trzema Koronami” na Rynku Staromiejskim, gościła wiele znamienitych osób. Kamienica posiada średniowieczne tradycje noclegowe, udokumentowane od 2. połowy XV wieku. W domu tym zatrzymywali się królowie i władcy (car Piotr I Wielki, król August II Mocny, syn cara Piotra – Aleksy, królowa Maria Kazimiera, synowie króla Jana III Sobieskiego, królowa Eleonora). Budynek już w 1832 roku pełnił funkcję hotelu. W latach 1860-1869 należał do Edwarda Sassanowskiego, który oferował w hotelu „Zu den Drei Kronen” (Pod Trzema Koronami) 25 komfortowo wyposażonych pokoi, jadalnię oraz znakomitą restaurację. Następny właściciel, M. Duszyński, przeprowadził gruntowny remont kamienicy. W 1875 roku hotel był jednym z najlepszych i luksusowych obiektów w mieście. 16 grudnia 1875 roku w hotelu powołano do życia Towarzystwo Naukowe w Toruniu. W 1877 roku w hotelu zatrzymał się Jan Matejko, a w 1879r. nocował tam książę Radziwiłł. W 1880r. zatrzymała się w nim Helena Modrzejewska, będąc w drodze do Warszawy.

(Źródło informacji: Henryk Miłoszewski – strona internetowa OM PTTK w Toruniu).

Spotkanie monarchów w Toruniu znalazło odbicie  w anegdocie. Otóż August II chcąc zaimponować swemu gościowi niezwykłą siłą, podczas specjalnie zorganizowanej walki byków wbiegł na arenę, chwycił zwierzę za róg jedną ręką, drugą zaś dzierżącą szablę, odrąbał łeb. Piotr I nie chciał być gorszy i zażądał sztukę sukna. Podrzucił ją w górę i pałaszem przeciął na dwie części. August chciał zrobić to samo, ale nie udało się.

Na zaproszenie bractwa strzeleckiego obaj monarchowie wzięli udział w zawodach strzeleckich. Zorganizowano je w fosie dzielącej Stare i Nowe Miasto, nieopodal zamku krzyżackiego, czyli terenu wielkiego śmietniska. Bractwo Kurkowe przechowywało pamiątki z tego wydarzenia.

            Oprócz królów i carów gościliśmy w Toruniu również cesarza, Napoleona Bonapartego, który zatrzymał się w Hotelu de Varsovie.

Historia Hotelu de Varsovie sięga średniowiecza, kiedy budynek ten mieścił miejski dom weselny, a później Gospodę Pod Białym Orłem. Do 1815 roku przyjezdni mogli zatrzymywać się w Hotelu de Varsovie, przemienionego w Hotel de Sanssouci. W 1890 roku hotel zakupiła Poczta Rzeszy Niemieckiej i zburzyła na potrzeby realizacji projektu budowy gmachu nowej poczty. 

W Toruniu mamy jedną z najstarszych gospód, w której biesiadowali sami królowie. Korzeniami sięga 1489 roku. Została założona przez toruński ród Szalitów i pozostawała w ich rękach przez kilkaset lat. Status lokalu restauracyjnego uzyskała dopiero w XIX wieku. W czasach nowożytnych pełniła funkcję gospody, której godło nosi do dziś. Obecny wygląd jest wynikiem rekonstrukcji budynku na styl barokowy. Już u samego zarania działalności gastronomicznej, wyszynkowej (lokal słynął z dobrych win, miodów i piwa), spotkał Szalitów nie lada zaszczyt, bo w 1495 roku, w czasie pobytu w Toruniu pijał tu i tańcował z mieszczkami król Jan Olbracht. ©

Źródło informacji:

- Królowie polscy w Toruniu – pod redakcją M. Biskupa

- Befestigte Kneipe - Toruńskie lokale gastronomiczne i hotele w XIX w. … - A. Kordas

- Rynek Staromiejski w Toruniu i jego mieszkańcy w XIX w. – P. Kowalski

 

            78 wycieczkę z cyklu „60+ z PTTK” zakończyliśmy na Rynku Nowomiejskim. Przeszliśmy 5 kilometrów.

 

Przebieg trasy do wpisania w książeczkach OTP:

14.02.2024r. Toruń - Szosa Chełmińska (przystanek MZK Bractwa Kurkowego), ul. św. Józefa, Góry Zajęcze, Rynek Staromiejski, ul. Szeroka, Rynek Nowomiejski (Biesiady monarchów - 60+ z PTTK) -  5 km

 

 

Następna wycieczka 21 lutego 2024r.

 

Spotykamy się o godz. 10.00 –przy auli UMK, ul. Gagarina.

Tematem wycieczki będzie Szlak Zelmy.    

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Dorota Dobrańska.

 

 

ZAPRASZAMY!!!

Relację przygotowała Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komicji Turystyki Pieszej.