LXV wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”

08 listopada 2023 r.

           Celem 65 wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK” było dotarcie do zabytkowego mostu w Kaszczorku.

 

Spotkaliśmy przy Szpitalu Dziecięcym - ul. Konstytucji 3 Maja i ruszyliśmy w kierunku Kaszczorka. Duktami leśnymi, dalej ul. Przy Skarpie, Mistrza Twardowskiego, Na Przełaj dotarliśmy do ruin zamku Kazimierza Wielkiego.

 

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego - w widłach rzek Wisły i Drwęcy znajdują się ruiny zamku zbudowanego na planie prostokąta. Do naszych czasów przetrwały mury wieży i mieszkalnego domu oraz częściowo mury obwodowe zamku. Zniszczony w 1409 roku przez Krzyżaków, dodatkowo podlegał destrukcyjnemu działaniu Wisły. W 1890 roku runęła do rzeki część murów od strony południowo-wschodniej. Od strony dziedzińca widoczne są fundamenty zamku, częściowo porośnięte roślinnością.

Warownia inspirowała wiele historycznych postaci, m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, który utrwalił dzieje zatargów dynastycznych na kartach powieści „Biały Książę”. Henryk Sienkiewicz w „Krzyżakach” umiejscowił w Złotorii śmierć matki Danusi. W 1877 roku był tutaj wielki mistrz Jan Matejko.

Źródło informacji: Kanon Krajoznawczy Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Toruń 2017r.

               Po krótkim odpoczynku, wykonaniu serii zdjęć, ruszyliśmy w kierunku ujścia Drwęcy. Doprowadziła nas tam ścieżynka wydeptana przez takich ciekawskich, jak my. Na lewo był widoczny most autostradowy im. Armii Krajowej, na prawo było widać zabudowania osiedla Na Skarpie. Niesamowite miejsce. Ktoś z uczestników stwierdził, że Wisła przyjaźnie przyjęła Drwęcę do siebie.

            Maszerując do ul. Turystycznej podziwialiśmy kościół św. Wojciecha w Złotorii.

Kościół św. Wojciecha w Złotorii - neogotycki z 1905 roku. W jego wnętrzu znajduje się wyposażenie z XVII-XVIII wieku z kościoła dominikanów pw. św. Mikołaja w Toruniu. Renesansowo-barokowy ołtarz główny złożony z kilku fragmentów, z barokowym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Interesujące są również dwa rokokowe konfesjonały oraz barokowa chrzcielnica z XVIII wieku.

Źródło informacji: Kanon Krajoznawczy Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Toruń 2017r.

            Wreszcie przed nami pojawił się bohater naszej wycieczki – zabytkowy most na Drwęcy w Kaszczorku.

Most na Drwęcy w Kaszczorku - w 1890 roku władze pow. toruńskiego zamierzały poprawić komunikację przez Drwęcę, pomiędzy Kaszczorkiem, a Złotorią, która była utrzymywana dzięki kursującemu pomiędzy brzegami rzeki promowi. W tym celu zapadła decyzja, aby wybudować w miejscu przeprawy promowej stały most. W 1891 roku przedstawiony został projekt mostu, który zakładał, że most będzie posiadał 54 metry długości. Koszt skalkulowano na około 40.000 marek. Dla zabezpieczenia mostu przed lodem, zaprojektowano przy jego filarach izbice. Natomiast poniżej mostu będzie stało urządzenie, służące do  opuszczania masztów na statkach, które będą pod nim przepływały. Podczas obrad sejmiku pow. toruńskiego w 1892 roku, budowa mostu na Drwęcy była przedmiotem obrad. Wówczas jego kosztorys  obejmował już 45.000 marek.    Ostatecznie sejmik pow. toruńskiego uchwalił budowę mostu z niewielkimi zmianami i jego utrzymanie własnym sumptem. W sierpniu 1893 roku rozpoczęto prace przy budowie mostu przez Drwęcę, natomiast 16 grudnia 1893 roku most łączący Kaszczorek ze Złotorią, został przekazany do użytku publicznego. Opłata za korzystanie z przejazdu wozem po moście w Złotorii wynosiła 20 fenigów od wozu. Most kosztował ogółem 38.000 marek. Opłaty wynosiły od konia, osła, muła, rogacizny 5 fenigów za sztukę, od drobiu za 10 sztuk 5 fenigów, od wozu załadowanego lub pustego 5 fenigów, od taczek, wózków, sanek ręcznych po 3 fenigi. Opłata „mostowa” od 1 kwietnia 1897, do 31 marca 1900 roku w Złotorii została wydzierżawiona p. Kolińskiemu ze Złotorii, który zadeklarował czynsz roczny w wysokości 1.290 marek.

W 1898 roku most przeszedł kapitalny remont, kolejny w 1914 roku – wtedy niektóre elementy drewniane mostu zostały zastąpione stalowymi. W 1924 roku  starosta pow. toruńskiego A. Czarliński wstrzymał wszelką komunikację na moście przez Drwęcę w Złotorii, na czas trwania remontu mostu. W 1926 roku most praktycznie zbudowano od nowa. Most został wysadzony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku przez saperów Armii "Pomorze". Odbudowany w latach 1940 – 1941.

Informacja zamieszczona przez Henryka Miłoszewskiego na stronie internetowej OM PTTK w Toruniu.

            Od początku istnienia na moście był tylko jeden pas drogowy o szerokości ok. 4 metrów oraz część piesza o szerokości ok. 1,5 m. Służył mieszkańcom obu wiosek aż do lat '70, kiedy to nieopodal pobudowano przeprawę z betonu. Kaszczorek częścią Torunia stał się dopiero w 1976 roku.

65 wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK” zakończyliśmy na zabytkowym moście w Kaszczorku. Przeszliśmy 6 km.

Następna wycieczka odbędzie się 15 listopada 2023 roku.

Spotykamy się o godz. 10.00 na przystanku MZK od strony Szpitala na Bielanach, przy ul. Św. Józefa.

Celem wycieczki będzie poznanie obiektów O.K. Znam Toruń – cz. 1.

 Długość przejścia wyniesie ok. 6 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz

Dojazd na miejsce zbiórki:

- autobus MZK nr 11- pl. Rapackiego godz. 9.38

- autobus MZK nr 34 – odjazd z pętli ul. Olimpijska godz. 9.25

 

ZAPRASZAMY!!!

                                                                                             Relację przygotowała:

Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej PTTK.