- W dniu 21 października 2023 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zorganizował wycieczkę   dla mieszkańców miasta i regionu na  kolejną  wyprawę  krajoznawczo – pieszą  w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpiło  o godz. 8.20  na dworcu PKS, przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.30 wycieczkowicze wyjechali  do Górska (kierunek Bydgoszcz). Trasa wędrówki wiodła z Górska, przez Czarne Błoto, Cegielnik, Błotka, z zakończeniem w Toruniu.

Prowadząca Hanna Czech powitała uczestników i przedstawiła trasę wyprawy.

 

      W Górsku został otwarty przystanek kolejowy  w dniu 28 lutego 1910 roku razem z linią z Torunia Północnego do Czarnowa. W dniu 1 kwietnia 1966 roku linia ta została zamknięta dla ruchu pasażerskiego i towarowego. Po tej lini  pozostał budynek przystanku kolejowego z napisem Górsk w języku polskim i niemieckim (Gurshe).

W Górsku znajdują się następujące zabytki:

barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XVII w., pierwotnie 

ewangelicki, od roku 1946 katolicki należący do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W świątyni znajduje się 8 wielkich pastelowych malowideł wykonanych w 1696 roku przez Honsa Tiolemona, ołtarz z 1727 roku, ambona z 1608 roku, chrzcielnica z XIV wieku – wykonana na wyspie Gotlandia o cechach romańsko-gotyckich, chór i organy z 1727 roku,

cmentarz przykościelny z grobowcem z 2. połowy XIX w., dawniej ewangelicki, z którego zachowało się kilka nagrobków ustawionych przy północnej ścianie kościoła,

plebania z 1. połowy XIX w.,

chałupa drewniana z około 1850 r.,

wały przeciwpowodziowe,

dawny dworzec kolejowy z ok. 1910 r..

Z Górska udaliśmy się do Czarnych Błot, gdzie zwiedziliśmy cmentarz ewangelicki. Na tym cmentarzu znajdowała się drewniana kaplica, która spłonęła. Po czym udaliśmy się do Cegielnika.

Cegielnik - Król Kazimierz IV Jagiellończyk w przywileju dla Torunia z 26 sierpnia 1457 r.  wymienia osadę Ziegelwiese jako jedną z 15 wsi i folwarków oddano  na własność miastu lecz dokładna data założenia miejscowości nie jest znana .  Niewykluczone, że istniał już w połowie XIV w. jako dobro komturii toruńskiej podobnie jak pobliski Górsk. Zarówno polska, jak i niemiecka nazwa jednoznacznie sugerują swoje pochodzenie od cegielni, która miałaby onegdaj istnieć na tamtejszych łąkach. W roku 1773 wieś liczyła wówczas 76 mieszkańców, Niemców wyznania ewangelickiego. Starych murowanych domostw wybudowanych przez niemieckich mieszkańców jest jeszcze kilka. Niektóre z nich zostały „zmodernizowane” tj. zastosowano eternit zamiast strzechy, a ściany obito papą. Większość z nich została już dawno rozebrana i jedynym świadectwem, że w danym miejscu istniały są stare dęby, które dawni gospodarze sadzali, by zapewnić swojemu rodowi pomyślność. Po drodze mijając osadę Błotka doszliśmy do Torunia. Na tym Wędrówki Rodzinne zostały zakończone, gdzie przeszliśmy 18 km. szukając grzybów Ogólnie wędrowało 19 osób.

 

                                                                                 Opracowała: Hanna Czech.