LXIII wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”

18 października 2023 r.

           Celem 63 wycieczki pieszo-krajoznawczej z cyklu „60+ z PTTK” było dotarcie do mostu autostradowego im. Armii Krajowej. W trakcie wycieczki poznaliśmy również historię Czerniewic oraz kościoła p.w. Matki Bożej Łaskawej.

Spotkaliśmy się na przystanku MZK Zdrojowa w Czerniewicach, skąd ruszyliśmy ul. Włocławską do kościoła Matki Bożej Łaskawej. Kolega Piotr Kruszczyński poprosił proboszcza ks. Leszka Stefańskiego o przedstawienie nam historii kościoła.

Kościół Matki Bożej Łaskawej w Toruniu - budowę kościoła rozpoczęto w  1983  roku. W  1999  roku wykonano dzwonnice i umieszczono na niej 430 kilogramowy dzwon. Dzwon został poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Parafia 28 sierpnia 1984 otrzymała wezwanie Matki Bożej Łaskawej. Proboszczem parafii w latach 1985-2013 był ks. Leon Ulatowski.

           Ulicą Włocławską ruszyliśmy dalej. Drogą wzdłuż Autostrady   Bursztynowej dotarliśmy do mostu autostradowego.

      Most autostradowy - w latach 1992-1998 powstała wschodnia część mostu autostradowego wraz z podporami dla zachodniej części. Most zbudowano dla drogi ekspresowej S10. Rozpiętość przęseł głównych wynosi 130 metrów. Budowę mostu realizowano przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu budowlanego, sprowadzonego ze Szwecji. Od 1999 roku most nosi imię Armii Krajowej. W 2008 roku w ramach budowy odcinka autostrady A1 Nowe Marzy – Czerniewice rozpoczęto budowę zachodniej części mostu autostradowego. Jego budowę ukończono w 2011 roku. Most łączy lewobrzeżną część miasta – Czerniewice, z prawobrzeżnymi miejscowościami Złotorią i Grabowcem.

Po wykonaniu serii zdjęć z mostem w tle pomaszerowaliśmy drogą gruntową wzdłuż Wisły w kierunku ulicy Spacerowej. Po drodze kolega Piotr Kruszczyński przedstawił nam historię Czerniewic.

Czerniewice zlokalizowane są w południowo-wschodniej części miasta, od północy graniczą z Rudakiem, od wschodu z rzeką Wisłą, zaś od południa i zachodu z gminą Wielka Nieszawka.

średniowieczu był to majątek rycerski, potem szlachecki. Właścicielami byli kolejno: Mikołaj Tulibowski, August Gąsiorowski, Klemens Łempicki. Od 1874 roku majątek Czerniewice należał do rodziny Modrzejewskich.

W 1862 roku otwarto linię kolejową:  Toruń – Otłoczyn, granica zaborów  Aleandrowo – Warszawa, która przecięła ziemie należące do majątku. Pod koniec XIX wieku na terenie majątku dworskiego odkryto źródła wód mineralnych (solanki jodowo–bromowe) o mniejszym stężeniu niż solanka ciechocińska. Do 1920 roku, gdy Ciechocinek był oddzielony od Torunia granicą, Czerniewice ze źródłem leczniczej solanki były dla torunian ulubionym miejscem wypoczynku. Dobre przyjęcie gości zapewniała restauracja z krytym tarasem i widokiem na Wisłę. W 1898 roku otwarto zakład kąpielowy. W 1907 roku w letnie niedziele do Czerniewic dowoziło gości aż pięć toruńskich parowców z muzyką. W okresie międzywojennym powstało uzdrowisko dla kilkunastu kuracjuszy. Zakład powstał dzięki inicjatywie ówczesnego właściciela majątku Józefa Modrzejewskiego, w sąsiedztwie lasów iglastych porastających wydmowe tereny Puszczy Bydgoskiej. Likwidacja po pierwszej wojnie światowej granicy między Toruniem i Ciechocinkiem położyła kres popularności Czerniewic. Po wojnie w 1946 roku istniał tu folwark miejski, włączony w 1955 roku do miasta. Na terenie Czerniewic dominuje zabudowa jednorodzinna, wyjątkiem jest Osiedle Solanki w północnej części dzielnicy.

    Przy ulicy Spacerowej znajduje się Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu – publiczny szpital w Toruniu. Jedyny tego typu w województwie kujawsko-pomorskim przyjmuje rocznie ponad 3 tysiące pacjentów. Organem tworzącym dla szpitala jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Główna siedziba szpitala znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, przy ul. Szosa Bydgoska 1. Szpital powstał w 2001 roku.  W 2002 roku powstał Oddział Dzienny Odwykowy. W tym samym roku powstał także pierwszy w województwie Całodobowy Młodzieżowy Oddział Leczenia Uzależnień przeznaczony dla dzieci i młodzieży (32 łóżka), a w 2004 roku otwarto pierwszy i jak dotąd jedyny w kraju Oddział Krótkoterminowej Terapii Uzależnień (18 łóżek).  W 2014 roku szpital został rozbudowany. Szpital ściśle współpracuje z Instytutem Nauk Pedagogicznych i Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie prowadzenia badań naukowych oraz praktyk studenckich.

63 wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK” zakończyliśmy przy ul. Zdrojowej. Przeszliśmy 5 km. Nasza przygoda z mostami toruńskimi jeszcze się nie zakończyła. Pozostały nam jeszcze dwa, na rzece Drwęcy. Na pewno tam dotrzemy.

Dziękujemy proboszczowi ks. Leszkowi Stefańskiemu za przybliżenie nam historii kościoła Matki Bożej Łaskawej w Toruniu.

Następna wycieczka odbędzie się 25 października 2023 roku.

Spotykamy się o godz. 10.00 przy ul. Pawiej – pętla Wrzosy

(przejazd do pętli WRZOSY autobusami MZK nr 12, 27, 31).

Celem wycieczki będzie Barbarka.  Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa

 Karasiewicz.

Odjazd autobusu MZK nr 12:

- plac Rapackiego – godz. 9.31

Odjazd autobusu MZK nr 27:

- plac Rapackiego – godz. 9.29

Odjazd autobusu MZK nr 31:

- z pętli Kolankowskiego – godz. 8.53

Wysiadamy na pętli autobusowej MZK – WRZOSY.

ZAPRASZAMY!!!

                                                                                            Relację przygotowała:

Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej PTTK.