POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ MIEJSKI im. MARIANA SYDOWA w TORUNIU

ccc

      52 Zlot „Pieczonego Ziemniaka"–

     Kaszczorek (biwakowisko nad rz. Drwęcą)

23 września 2023 r.

Organizator:

- Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu – komandor Marek Ruciński

- Współorganizatorzy:

- Starostwo Powiatowe w Toruniu

- Urząd Miasta Torunia

- Nadleśnictwo Dobrzejewice

- Urząd gminy Lubicz.

Gośćmi imprezy byli:

- Kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej w Gminie Lubicz – pan Jarosław Nadolski
- Wice prezes Oddziału Miejskiego PTTK im. M. Sydowa w Toruniu – kol. Zdzisław Grabowski.

   Cel Zlotu:

- upowszechnianie aktywnego wypoczynku

- rozszerzanie wiedzy turystycznej i krajoznawczej o regionie

- promocja walorów turystyczno-krajoznawczo-przyrodniczych Torunia oraz  Powiatu

  Toruńskiego.

 

Trasy Zlotowe:

- Trasa A: przejście piesze o długości 5 km na trasie: Rubinkowo I – Fort I – Kaszczorek (kościół) – Kaszczorek (biwakowisko za skansenem MET)

- Trasa B:przejście piesze o długości 11 km w ramach WR: Lubicz Grn. – Lampusz – Białe Góry – Kaszczorek (biwakowisko za skansenem MET)

Program Zlotu:

do godz. 11:30 – pokonywanie trasy pieszej

godz. 12:15 – oficjalne rozpoczęcie imprezy, posiłek turystyczny oraz konkursy

godz. 13:00 – zakończenie i podsumowanie imprezy, połączone z wręczeniem nagród.

Konkursy

- na najciekawszą rzeźbę z wykorzystaniem ziemniaka

- na projekt następnego znaczka Zlotowego

 - na program artystyczny związany z tematyką Zlotu

Organizator zapewnił zgłoszonym uczestnikom:

- na trasie, opiekę przodownika turystyki pieszej (PTP PTTK)

- okolicznościowy znaczek (wydawany przybyłym uczestnikom)

- potwierdzenie udziału w Zlocie okolicznościową pieczęcią

- prawo udziału w konkursach z nagrodami

- posiłek turystyczny – grochówkę (należy posiadać własne naczynie i łyżkę)

- pieczone ziemniaki z ogniska

Uwagi
Uczestników obowiązują przestrzeganie: Karty Turysty, Regulaminu Zlotu, polecenia Organizatorów oraz obostrzeń sanitarnych związanych z wirusem Covid m.in. zachowanie dystansu społecznego.

Sprawozdanie z imprezy:

     Pogoda dopisała tegorocznym uczestnikom zlotu. Najwcześniej na trasę wyruszyła grupa Wędrówek Rodzinnych pod przewodnictwem Tadeusz Perlika i Feliksa Paraszkiewicza, która do pokonania miała najdłuższą drogę ok. 8 km. Przemaszerowali oni z Lubicza Górnego do Lubicza Dolnego, następnie leśną drogą wzdłuż biegu rzeki Drwęcy przez Lampusz, Białe Góry do Kaszczorka
Główny trzon uczestników zlotu pod przewodnictwem Teresy i Grzegorza Karasiewiczów oraz Wiesława Zielińskiego przemaszerował od przystanku MZK (vis-a-vis PH Netto) obrzeżem Fortu I i osiedla Na Skarpie by przez Kaszczorek (obok kościoła) dotrzeć na błonia za skansenem MET

Tutaj oczekiwał na turystów komandor zlotu Marek Ruciński w towarzystwie Jarosława Nadolskiego pracownika Urzędu Gminy Lubicz.

- Po dotarciu na metę zlotu, uczestnicy zastali rozpalone wczesnym rankiem przez Andrzeja Bekasa, Andrzeja Czecha i Mariana Mizaka ognisko a właściwie hałdę popiołu w której  „dochodziły” już pieczone ziemniaki. Teren biwakowiska-mety jest udekorowany i przygotowany by miło się nam wypoczywało, konsumowało grochówkę oraz pieczone ziemniaki. Przy wiacie oczekiwały na uczestników napoje i „krasne jabłuszka” ufundowane przez Gminę Lubicz.
Sekretariat zlotowy przygotowany i obsługiwany przez: Bożenę Bekas, Elżbietę Czech i Hannę Czech pracował w najlepsze. Przebyte trasy uczestnikom potwierdzał weryfikator OTP Grzegorz Karasiewicz. Kiedy uczestnicy pobierali i degustowali „wojskową grochówkę” pracowało pełną parą jury oceniające przyniesione prace: rzeźby z ziemniaków i projekty znaczków na następny zlot. Jedyny zespół z Klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu (p. Mirosławy Kużel) przedstawił występ artystyczny n/t ziemniaka – nagrodzony brawami przez widzów. Po nim Komandor Zlotu i równocześnie Wice prezes OM PTTK kol. Marek Ruciński wręczył medal „100-lecia OM PTTK w Toruniu” Kierownikowi z Urzędu Gminy Lubicz panu Jarosławowi Nadolskiemu – w podziękowaniu za owocną współpracę. Podsumowując zlot Komandor Marek Ruciński w towarzystwie Jarosława Nadolskiego wręczyli autorom najlepszych prac w konkursach nagrody rzeczowe. Na zakończenie Zlotu pan Jarosław Nadolski wręczył „sympatyczne niedźwiadki”: najmłodszemu uczestnikowi 1,5 rocznemu Pawełkowi i najstarszemu uczestnikowi 81 letniemu p. Feliksowi. Ten ostatni oddał „pluszaka” organizatorom na poczet przyszłorocznego konkursu na najmłodszego uczestnika.

W sumie w 52 Zlocie Pieczonego Ziemniaka udział wzięło około 170 osób.

Po imprezie uczestnicy w grupach lub indywidualnie opuścili teren Zlotu i komunikacją MZK lub pieszo powrócili do miejsca zamieszkania (Uczestnicy WR kontynuując wędrówkę powędrowali Na Skarpę).
 

                                                                             opracowanie Tadeusz Perlik.

Wyniki konkursów.

 

           Relacja foto. T. Karasiewicz T. Perlik