- Grupa uczestników WR a jednocześnie Trasa II 52 Zlotu Pieczonego Ziemniaka spotkała się w słoneczny poranek na pętli MZK w Lubiczu Górnym. Tutaj oczekiwał na nas Kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej w Gminie Lubicz – pan Jarosław Nadolski. Turyści zostali poczęstowani ufundowanymi przez Gminę jabłkami oraz wodą mineralną. Po przywitaniu i wspólnej fotce grupa udała się na trasę. Turyści rozpoczęli wędrówkę od obejrzenia z zewnątrz miejscowego kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława należącego do diecezji włocławskiej (województwo kujawsko-pomorskie). Grupa zeszła w dolinę rzeki Drwęcy by przez most dotrzeć do Lubicza Dolnego.

Rzeka Drwęca – Rezerwat. W przeszłości zwana była również Drwięcą lub Drewnaczą.

Drwęca jest typową rzeką pojezierną. Na całej długości stanowi rezerwat wodny zwany „Rzeka Drwęca”, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności dla ochrony środowiska pstrąga, łososia, troci i certy. Został on powołany w 1961 r. i swoim zasięgiem obejmuje rzekę Drwęcę wraz z niektórymi odcinkami ich dopływów. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha. Dzięki występowaniu znacznych różnic poziomów pomiędzy Drwęcą i jej dopływami, posiadają one na wielu odcinkach charakter podgórski. Sprzyja to występowaniu rzadkich gatunków ryb i minogów - gatunków preferujących wody o dużym stopniu natlenienia. Dolina rzeki w najwęższym odcinku górnego biegu jest wąwozem 20-30 m głębokości i 8 km długości.

Rzeka Drwęca – faunistyczny rezerwat przyrody położony w wojew. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Obejmuje całą długość rzeki Drwęca wraz z jeziorami przepływowymi Drwęckim i Ostrowin, niektóre dopływy Drwęcy lub ich odcinki (m.in. Grabiczek, Gizela, Rypienica), oraz przybrzeżne pasy terenu o szerokości 5 m wzdłuż brzegów wymienionych rzek i jezior. Rezerwat zajmuje powierzchnię 1822,49 ha, z czego 1344,87 ha leży w województwie warmińsko-mazurskim (powiaty: olsztyński, ostródzki, iławski i nowomiejski), a 477,62 ha w województwie kujawsko-pomorskim (powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, rypiński i toruński oraz miasto Toruń).

- Z Lubicza grupa pomaszerowała drogą biegnącą wzdłuż Drwęcy, pod autostradą do Kaszczorka. Na polu biwakowym w Białych Górach zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek. Po nim w dalszym ciągu kontynuowaliśmy wędrówkę wzdłuż Drwęcy aż do mety 52 Zlotu Pieczonego Ziemniaka (część uczestników indywidualnie pomaszerowała do os. Na Skarpie). Tutaj oczekiwał na turystów komandor zlotu Marek Ruciński w towarzystwie Jarosława Nadolskiego pracownika Urzędu Gminy Lubicz. Zjedliśmy smaczną grochówkę, pieczone w ognisku ziemniaki i kibicowaliśmy rozgrywanym konkursom rajdowym. Po podsumowaniu rajdu Tadeusz Perlik kontynuował wędrówkę z „niedobitkami” przez Kaszczorek, stokiem wydm śródlądowych przez tzw. użytek ekologiczny „Dąbrowa w Kaszczorku” na os. Na Skarpie w Toruniu.

 

                                                                                      Opracował: Tadeusz Perlik .