26 lipca 2023r.  - LI wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”.

 

       51 wycieczka pieszo-krajoznawcza 60+ z PTTK, zorganizowana przez Komisję Turystyki Pieszej Oddziału Miejskiego PTTK  w Toruniu, przebiegła pod hasłem „Park Tysiąclecia”.

            Spotkaliśmy się na pl. Rapackiego. Po złożeniu życzeń imieninowych naszej koleżance Hanucie, przedstawieniu planu na przyszłą środę oraz zrobieniu fotki ruszyliśmy w kierunku mostu drogowego. Most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego otwarto 11 listopada 1934 roku. Stalową konstrukcję przeniesiono z Opalenia, gdzie na trasie Kwidzyn – Smętowo łączył Rzeszę Niemiecką z Prusami Wschodnimi. Po I wojnie światowej przeprawa straciła rację bytu w wyniku zmiany granic. Pierwszy tramwaj na Dworzec Główny przejechał przez nowy most w 1932 roku. Mostowi nadano imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

            Z mostu zeszliśmy schodami na teren Kępy Bazarowej.

Kępa Bazarowa – wiślana wyspa porośnięta bujnym lasem łęgowym, rezerwat przyrody od 1987 roku. Zatrzymywali się na niej kupcy, organizowano tu bazary, w 1411 roku zawarto I pokój toruński z Krzyżakami. W 1583r. protestanckie władze Torunia wygnały tu nierządnice, które nie chciały płacić podatków. Wówczas teren ten nazwano Małpim Gajem. W XVIII wieku Kępa Bazarowa stała się miejscem niekontrolowanego handlu oraz osiedlania się pozacechowego rzemiosła. W 1813 roku, w czasie oblężenia rosyjskiego, wyspa została podpalona i zniszczona. Jej wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków. Wpłynęły na to akumulacyjne możliwości Wisły.

            Ulicą Majdany ruszyliśmy w kierunku dworca PKP Toruń Główny. Przejściem podziemnym doszliśmy do ul. Podgórskiej, a następnie dotarliśmy do Przyczółka Mostowego.

Przyczółek Mostowy – zbudowano w latach 1824-1835. Jego zadaniem była ochrona od południa mostu na Wiśle. W latach 1861-62 na rozległym jego dziedzińcu wybudowano dworzec kolejowy – dziś Toruń Główny. Najstarsza zachowana część fortyfikacji, z długim murem ze strzelnicami od strony ul. Podgórskiej, z głęboką fosą i kaponierą , to obecnie Park Tysiąclecia. Wewnątrz obwarowań znajdują się koszary, prochownia i dwa „domy familijne”, tj. mieszkania dla kadry oficerskiej z początku XX wieku. Do niedawna mieścił się tam  Zakład Wytwórczy Serów Topionych. Na terenie Przyczółka Mostowego w 1827 roku stanął pomnik ku czci poległego w walkach o Toruń austriackiego pułkownika Franza Bruscha von Neuberga. Po II wojnie światowej pomnik rozebrano.

            Po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy spacer po Parku Tysiąclecia. Park Tysiąclecia znajduje się w lewobrzeżnej, kujawskiej części Torunia. Został założony w latach 60. XX wieku, nazwany na okoliczność rocznicy tysiąclecia państwa polskiego w 1966 roku. Wykształcił się z zieleni fortecznej (charakterystycznej dla obiektów fortowych) okalającej ten fort na obszarze stoku bojowego. Jest wpisany do rejestru zabytków jako teren zieleni założony na stokach fortu. Istniejący na jego terenie staw to relikt zalewu obronnego, zasilanego niegdyś przez Strugę Wielanda.  W ramach zagospodarowania Parku Tysiąclecia wymieniono znaczną liczbę asfaltowych nawierzchni parkowych na ekologiczną. Nasadzono kilka tysięcy krzewów, obsadzono zielenią skarpy, założono nowe kwietniki i trawniki dywanowe. Nasadzono 273 drzewa gatunków liściastych rodzimych. Posadzono różnorodne trawy ozdobne i miniogrody ziołowe. Utworzono naturalne place zabaw wykonane w przeważającej mierze z materiałów ekologicznych, strefy relaksu z hamakami, siedziskami wieloosobowymi czy leżakami. Zagospodarowanie zbiornika wodnego fosy otaczającej zabytkowe i estetycznie wyeksponowane fortyfikacje, budowa pomostu rekreacyjnego na stawie Felek, siłowni plenerowej, licznych ścieżek rowerowych czy stworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, z ukrytymi pomiędzy roślinnością domkami dla jeży i hotelami dla owadów, doprowadziły do stworzenia atrakcyjnej strefy relaksu i aktywnego wypoczynku.

            W drodze powrotnej przechodziliśmy obok budynku przy ul. Podgórskiej 2. Powstał ok. 1900 roku na stoku bojowym Przyczółka Mostowego. W okresie międzywojennym mieszkał w nim komendant poligonu toruńskiego. Po II wojnie światowej obiekt przejął Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Po 2010 roku przestał on pełnić funkcję mieszkalną. W ostatnim czasie budynek przebudowano w celu utworzenia mieszkań dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych i niepełnosprawnych.

51 wycieczkę pieszo-krajoznawczą z cyklu 60+ z PTTK zakończyliśmy na placu Mariana Rapackiego. Przeszliśmy 6 kilometrów.

Następna wycieczka odbędzie się 2 sierpnia 2023 roku.

Spotykamy się o godz. 10.00 przy Szpitalu Dziecięcym na Skarpie.

Cel wycieczki  „Spotkanie z leśnikiem”.  

Długość przejścia wyniesie ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Julia Bąkowska.

Atrakcje: ognisko i możliwość upieczenia kiełbasek.

 

ZAPRASZAMY!!!

Relację przygotowała:

Teresa Karasiewicz – przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej.