W dniu 3 czerwca 2023 roku nastąpiło spotkanie turystów o godz. 8.20  na  dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.30 nastąpi wyjazd do Strzyżawy (kierunek Bydgoszcz). Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Strzyżawy.

Strzyżawa - Nazwa wsi nawiązuje do pojęcia „strzec czegoś” i taka też była jej rola od najdawniejszych czasów, gdyż strzeżono tu ruchu na Wiśle i przeprawiano podróżnych tratwami przez rzekę.  Strzyżawa położona jest na obszarze o wysokich walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Wieś otoczona jest lasami, a od zachodu i północy równiną zalewową Wisły. Zapleczem rekreacyjnym jest duży kompleks leśny zwany Lasem Ostromeckim, który porasta zwydmione, piaszczyste terasy doliny Wisły, położone we wnętrzu tzw. kolana Wisły. Na północ od wsi znajduje się Rezerwat przyrody Wielka Kępa, w którym chroniony jest las łęgowy wiązowo-jesionowy, natomiast w pewnym oddaleniu na południowym wschodzie – projektowany rezerwat ornitologiczny Mała Kępa Ostromecka. Od 2003 roku wieś znajduje się w obrębie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Tereny zalewowe Wisły objęte są ponadto siecią obszarów Natura 2000 pn.: Dolina Dolnej Wisły (obszar specjalnej ochrony ptaków) i Solecka Dolina Wisły. W 1835 wzniesiono tu szkołę ewangelicką, czynną do 1945 roku, do której uczęszczały także dzieci m.in. z Ostromecka i Małej Kępy. Na terenie wsi zlokalizowany jest nieczynny cmentarz ewangelicki. 

 

Następnie przeszliśmy pod wiaduktem kolejowym na drogę do osady Mała Kępa.

Mała Kępa - położona jest na obszarze o wysokich walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Otoczona jest od wschodu dużym kompleksem leśnym zwanym Lasem Ostromeckim, który porasta zwydmione, piaszczyste terasy doliny Wisły, położone we wnętrzu tzw. bydgoskiego zakola Wisły. Od strony zachodniej przylegają do niej starorzecza i mokradła doliny zalewowej Wisły porośnięte łęgiem wierzbowym i wikliną nadrzeczną. Tereny te objęte są projektowanym rezerwatem ornitologicznym Mała Kępa Ostromecka. Od 2003 roku miejscowość znajduje się w obrębie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Objęta jest również siecią obszarów Natura 2000 pn.: Dolina Dolnej Wisły (obszar specjalnej ochrony ptaków) i Solecka Dolina Wisły.

Przez Małą Kępę przebiega pieszy szlak turystyczny im. Krystyny Wyrostkiewicz (dawniej Orlich Gniazd), który rozpoczyna i kończy się w Ostromecku, przechodząc przez wnętrze bydgoskiego zakola Wisły. Na terenie wsi zlokalizowany jest nieczynny cmentarz ewangelicki.

Idąc skarpą Wisły doszliśmy do grodziska w Kamieńcu.

Kamieniec – grodzisko Grodzisko zlokalizowane jest w gminie Zławieś Wielka w powiecie toruńskim naprzeciw Solca Kujawskiego. Znajduje się na wyraźnym pagórku u podnóża Kanału Dolnego w dolinie Wisły, w miejscu gdzie rzeka ta rozpoczyna wielki zakręt w kierunku Morza Bałtyckiego. Kamieniec uznaje się za strażnicę kontrolującą dogodne przejścia przez Wisłę w okresie kultury łużyckiej i później m.in. w okresie funkcjonowania szlaku bursztynowego. Czas jego świetności oszacowano na okres halsztacki (700–550 lat p.n.e.) Grodzisko niegdyś miało kształt owalny i zwieńczało wierzchołek wzniesienia. Z biegiem stuleci zsuwało się do Wisły pod wpływem erozji, wywoływanej powodziami. Do czasów dzisiejszych zachowała się tylko północna część grodziska, mniejsza od połowy pierwotnej powierzchni (20 × 80 m). Obiekt od północy otoczony jest wałem o wysokości 3 m. Wierzchołek grodziska otacza dookoła sucha fosa, a od strony południowej - Kanał Dolny (ciek w dolinie Wisły).

Po obejrzeniu grodziska udaliśmy się szlakiem czarnym w kierunku Czarnowa, gdzie doszliśmy do przeprawy promowej „ Flisak” i przepłynęliśmy przez Wisłę do Solca Kujawskiego po czym zakończyliśmy naszą wędrówkę. Dziękuje wszystkim za uczestnictwo w wędrówce.