- W dniu 6 maja 2023 roku odbyła się wycieczka  krajoznawczo-piesza w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 8.45  na   dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 9.00 wyjechaliśmy do Karnkowa (kierunek Sierpc). Trasa wyprawy wiodła z: Karnkowa, przez Chodorążek- Chlebowo – Wołęcin – Jastrzębie  do Lipna i miała ok. 17 km długości. Wyprawę poprowadziła  przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Wędrując szlakiem turystycznym w kolorze niebieskim mogliśmy zapoznać się z najważniejszymi obiektami turystyczno – krajoznawczymi rozmieszczonymi pomiędzy dwoma miejscowościami Karnkowem a Lipnem.

Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś Karnkowo liczyła 744 mieszkańców Jest drugą co do wielkości miejscowością gminy Lipno. Gniazdo rodu Karnkowskich herbu Junosza, z których wywodził się prymas Polski Stanisław Karnkowski, a także sekretarz Jana Olbrachta i Zygmunta Starego, biskup przemyski Mikołaj Karnkowski.

Zabytki Karnkowa :

kościół parafialny pw. św. Jadwigi z roku 1761, zespół dworski z XIX w, dwór, lata 1808-1824, 2 oficyny, 1. ćwierć XIX w., gorzelnia, rok 1886, dworek, 4. ćwierć XIX w.,  spichlerz, 2. połowa XIX w., park, 1. połowa XIX w.

 

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej zbudowany został w 1584 r. przez Stefana Karnkowskiego w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni, zbarokizowany w 1761 r. z fundacji Piotra Karnkowskiego. Wystrój wnętrza pochodzi z XVI-XIX wieku. W środku znajdują się barokowe rzeźby, płyty nagrobne Karnkowskich i kropielnica granitowa, najprawdopodobniej średniowieczna. Na pobliskim cmentarzu kaplica z połowy XIX wieku pw. św. Jadwigi.

W pobliżu klasycystyczny murowany dworek (dwór) Karnkowskich zbudowany w latach 1808-1824.

 

Chodorążek w 2 połowie XVI wieku był własnością 3 Chodorąskich, Makowieckiego oraz Maliszewskiego. Od Kruszewskich w 1699 roku folwark nabył Konstanty Józef Zieliński, arcybiskup lwowski i od tego czasu stanowił część olbrzymich dóbr skępskich należących do Zielińskich. W XVIII wieku dziedzicem był Andrzej Zieliński a po jego śmierci majątek przejął syn Marek. W 1847 roku majątek odziedziczył Gustaw Zieliński, który był żonaty z Urszulą Romocką a później z jej siostrą Anielą Romocką. W latach 30 – tych XX – folwark od Zielińskich dzierżawił Felicjan Siemiątkowski. W końcu XIX wieku Chodorążek obejmował: wieś i folwark należące do dóbr Zielińskich. Był zamieszkały przez 262 mieszkańców, którzy posiadali 41 domów mieszkalnych. W tym okresie we wsi były 2 czynne karczmy. Ciekawostki krajoznawcze: chata drewniana z przełomu XIX/XX wieku. W 1937 roku podczas prac polowych we folwarku jeden z robotników wykopał naczynie gliniane ze skarbem 460 monet z początku XVI wieku.

 

Chlebowo - XVIII w. znajdował się folwark szlachecki należący do rodu Karnkowskich. Po śmierci Franciszka Karnowskiego w 1847 roku majątek przejął syn Konstanty. Obecny dwór zbudowany został ok. 1920 r. dla Eugeniusza Pamirskiego. Po wojnie majątek przejął skarb państwa. 

 

Jastrzębie – w średniowieczu gniazdo rodowe Jastrzębskich. Posiadali wieś do końca XVI wieku. Na początku XX wieku Jastrzębie nabyli Elżbieta i Kazimierz Różyccy. Kazimierz Różycki był znanym i cenionym działaczem społecznym i gospodarczym, założył nowoczesną mleczarnie w Lipnie. Był ostatnim właścicielem majątku do wybuchu II wojny światowej.

Zabytki – dwór murowany z przełomu XIX i XX wieku, park dworski. Obecnie w dworze znajduje się biblioteka .

 

Nasza wędrówkę po zakątkach ziemi dobrzyńskiej przy wiosennym deszczu zakończyliśmy na przystanku autobusowym w Lipnie.

 

                                                                                                        Opracował: Hanna Czech.