1 lutego 2023r. - XXVII wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

      27 wycieczka „60+ z PTTK” rozpoczęła się obok auli uniwersyteckiej. Wędrówka wiodła śladami Mikołaja Kopernika, wielkiego astronoma i z urodzenia Toruńczyka. Uniwersytet nosi Jego imię i jest „spadkobiercą” uczelni lwowskiej i wileńskiej. Na wewnętrznym dziedzińcu, między aulą i rektoratem, jest pomnik upamiętniający dzieło astronoma „De revolutionibus orbium coelestium”. Na zewnętrznej elewacji auli jest praca artystyczna przedstawiająca wszechświat oraz znany portret Kopernika z zegarem słonecznym w lewym, górnym rogu.

Trasa piesza wiodła drogą wewnętrzną uczelni, przez Rudelkę, ulicą Gałczyńskiego do fontanny Cosmopolis z heliocentrycznym układem dysz wodnych oraz napisami skopiowanymi z dzieła astronoma. Instalacja przed wejściem na plac upamiętnia planetoidę Toruń. Niedaleko rośnie pomnikowy dąb Astronomii. Na skwerze, przed siedzibą senatu uczelni, znajduje się pomnik o nazwie Helios.

Dalej podążaliśmy dawną ul. św. Anny do domu rodzinnego Mikołaja pod nr 15/17. Dom pod nr 40 jeszcze w XIX w. wskazywano jako miejsce narodzin Kopernika. Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, przy ówczesnej ul. św. Anny, w rodzinie kupca Mikołaja i Barbary pochodzącej z rodziny Watzenrodów. Miał troje starszego rodzeństwa: brata Andrzeja, siostry Barbarę oraz Katarzynę. W 1480r. Kopernikowie przeprowadzili się z domu przy ulicy św. Anny do kamienicy przy Rynku Staromiejskim 36 (tzw. Kamienica Pod Lwem lub Kamienica Lazurowa). Niewykluczone, że przyszły astronom urodził się właśnie w tym budynku, który już wcześniej należał do rodziny. Pomimo, że nie zachowały się żadne teksty astronoma w języku polskim, bez wątpliwości znał on ten język na równi z niemieckim i łaciną. Najprawdopodobniej Mikołaj Kopernik ukończył pierwsze nauki w szkole parafialnej przy kościele św. Janów w Toruniu. Odwiedziliśmy dawny budynek szkoły parafialnej przy ul. św. Janów oraz katedrę z kaplicą Aniołów Stróżów, portretem astronoma, jego Epitafium i popiersiem. Propozycja upamiętnienia pomnikiem Mikołaja Kopernika w mieście jego urodzenia po raz pierwszy wyszła w latach 30 XVIII wieku. W 1765 roku książę Józef Aleksander Jabłonowski złożył zamówienie na wykonanie marmurowego popiersia. Popiersie wykonane z jego fundacji przez krakowskiego rzeźbiarza Wojciecha Rojowskiego nie zyskało jednak uznania ówczesnej Rady Miasta Torunia i ostatecznie zostało ustawione w kościele św. Janów.

Na zakończenie udaliśmy się na Rynek Staromiejski i tam pożegnaliśmy się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika . Obecny pomnik odsłonięto w 1853 roku wg projektu Friedricha Christiana Tiecka, dyrektora Oddziału Rzeźby Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Jest to jeden z najwcześniejszych pomników Kopernika w Polsce i na świecie.

 

Następna wyprawa 8 lutego 2023r. Spotykamy się o godz. 10.00 na placu św. Katarzyny, w pobliżu wejścia do kościoła. Cel wycieczki to ul. Mickiewicza na Bydgoskim Przedmieściu.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK

Piotr Kruszczyński

       Relację przygotowała:

Dorota Dobrańska - przodownik turystyki pieszej PTTK