9 listopada 2022r. - XVII wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

Naszym celem było poznanie dalszej części Podgórza - dzielnicy Torunia.

 

Wycieczkę zaczęliśmy od zapoznania się z historią kościoła bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz poznania życiorysu błogosławionego kapłana i męczennika Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Ulicą Poznańską doszliśmy do Cmentarza ewangelickiego na Podgórzu przy ul. Poznańskiej 313. Założony w końcu XIX wieku. Służył mieszkańcom Podgórza wyznania ewangelicko-unijnego. Po II drugiej wojnie światowej nekropolia uległa dewastacji i częściowej likwidacji. Zachowało się ok. 150 nagrobków. Teren cmentarza porastają pojedyncze okazy starodrzewu.

Szlakiem fortecznym dotarliśmy do Skansenu Fortecznego. Bateria wzniesiona w 1895 roku. Jest modelem eksperymentalnym, unikalnym na skalę europejską. Następnie kol. Tadeusz Perlik, poprowadził nas w kierunku Fortu XI (Stefan Batory). Zbudowany w latach 1878-1882 jako fort główny. Jest ciekawym, historycznym i atrakcyjnym turystycznie obiektem, położonym na terenie prywatnym. Nieopodal znajduje się kolejowa wieża ciśnień. Wybudowana na stacji kolejowej przez Niemców podczas drugiej wojny światowej (w latach 1941-1943). Wieża ciśnień mogła dziennie uzupełniać       w wodę około 100 parowozów. Obecnie zaadoptowana jest na pomieszczenia mieszkalne. Posiada osiem pięter. Wąską dróżką doszliśmy do kolejowej wieży ciśnień przy stacji Toruń - Kluczyki. Wieża pochodzi z lat 1903-1904. Obiekt został wytyczony na planie koła. Składa się z trzonu oddzielonego od głowicy masywnym gzymsem z betonu. Wieża może pomieścić 200m3 wody.

Idąc dalej ulicą Poznańską dochodzimy do Cmentarza ewangelickiego na Podgórzu przy ul. Poznańskiej 114. Założony w 1845 roku. Do początków XX wieku dokonywano tu pochówków mieszkańców Podgórza wyznania ewangelicko-unijnego. Po II wojnie światowej nekropolia uległa dewastacji i częściowej likwidacji. Zachowały się mogiły obmurowane pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

Ostatnim obiektem dzisiejszej wędrówki był cmentarz znajdujący się przy ul. Poznańskiej 104. Jego geneza sięga czasów zlokalizowanego tu, lecz już nieistniejącego kościoła pw. św. Anny (koniec XVI w.) i przykościelnego cmentarza parafialnego. Świątynię zburzyły wojska napoleońskie, przygotowując się do obrony przed Rosjanami, a materiał uzyskany z rozbiórki ogrodzenia nekropolii Francuzi użyli do budowy przeprawy przez Wisłę. W 1911 roku w miejscu kościoła ulokowano grupę rzeźbiarską Ukrzyżowanie (1813r.) wykonaną w stylu neogotyckim. Cmentarz jest miejscem spoczynku wybitnych mieszkańców Podgórza.

  Tutaj zakończyliśmy naszą wycieczkę 60+ z PTTK. Przeszliśmy 5 kilometrów.

 

          Następna wyprawa 16 listopada 2022r. Spotykamy się o godz. 10.00 na pętli MZK przy ul. Spacerowej w Czerniewicach. Naszym celem będą dzielnice Torunia: Czerniewice i Rudak.

 

Dojazd autobusem:

- plac Rapackiego - nr 11, godz. 9.19

- plac św. Katarzyny - nr 19, godz. 9.37

- plac Daszyńskiego - nr 19, godz. 9.47 

 

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK

Teresa Karasiewicz i Piotr Kruszczyński.

 

ZAPRASZAMY!!!

 

 

Relację przygotowała:

Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK