- Uczestnicy WR spotkali się na przystanku MZK na Placu Daszyńskiego. Pogoda jest kiepska, mży deszcz i jest mglisto. Po przywitaniu przybyłych, prowadzący wycieczkę Kol. Marek Ruciński poprowadził  grupę na Winnicę, następnie wzdłuż mostu im. gen. E. Zawackiej do brzegu Wisły. Maszerując wzdłuż jej brzegów zatrzymaliśmy się w miejscu z którego jest piękny widok na most przez rzekę Wisłę. Prowadzący Kol. Marek przypomniał grupie historię budowy nowego mostu.

Most im. gen. Elżbiety Zawackiej – most drogowy na Wiśle w Toruniu, w ciągu drogi krajowej nr 91. Już w 1935 r. architekt miejski, inż. Ignacy Tłoczek, wskazał dwie lokalizacje z ulicy Wschodniej i Okrężnej dla przyszłej inwestycji nowego mostu drogowego w Toruniu. 5.10.2007 r. wojewoda kujawsko-pomorski podpisał decyzję lokalizacyjną dla mostu w ciągu ul. Wschodniej. Budowa nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu znalazła się na rządowej liście propozycji kluczowych projektów inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w latach 2007-13. Budowa mostu realizowana była przez konsorcjum Strabag AG i Hermann Kirchner Polska w latach 2010-13.

Most ma 540 m długości i 24 m szerokości. Jest to stalowy most łukowy, dwuprzęsłowy, o największej długości (270 m) pojedynczego przęsła wśród mostów łukowych w Polsce. Ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku jazdy oraz dodatkową infrastrukturę, na którą składają się zatoki autobusowe, chodniki, droga rowerowa, oświetlenie i odwodnienie. Całkowita długość trasy mostowej wraz z drogami dojazdowymi wynosi 4,1 km. Most oddano do użytku po 8.12.2013 r. Z mostem związane są obiekty inżynieryjne: estakada im. Marka Sudaka i tunel pod placem Daszyńskiego. 8.06.2016 na moście odbyły się ćwiczenia wojsk NATO pod kryptonimem Anakonda 2016 r.

- Grupa maszerując wzdłuż Wisły zatrzymała się nad jej brzegiem na odpoczynek podczas którego posiliła się a prowadzący potwierdził trasę wycieczki w książeczkach OTP. Następnie kontynuowaliśmy przejście przez Kaszczorek, skarpę wiślaną i Lasem Bielawskim (zbierając grzyby) do osiedla „Na Skarpie” gdzie przy szpitalu dziecięcym zakończyliśmy dzisiejszą wędrówkę.  

                                                          Opracował: Tadeusz Perlik