Z piękna jesienną pogodą wyruszyliśmy na trasę  z Czernikowa, gdzie mijaliśmy wspaniałe sady drzew z jabłkami do miejscowości Mazowsze, które powstało w 1228 r. W tym czasie prawdopodobnie istniał już kościół drewniany, który nie przetrwał do dnia dzisiejszego. W jego miejscu pobudowano obecny kościół wzniesiony w 1900 roku w stylu neogotyckim nieorientowany pw. św. Marcina. W kaplicy bocznej znajduje się modernistyczny ołtarz z początku XX wieku z płaskorzeźbiona  sceną  „Zwiastowania” dłuta Xawerego Dunikowskiego najwybitniejszego rzeźbiarza polskiego. 

         Teren kościelny ogrodzony ażurowym, ceglanym murem na kamiennej podmurówce w otoczeniu starodrzewia. W  dalszą wędrówkę   wyruszyliśmy do Świętosławia po drodze wąchając zapachy wsi oraz podziwiając piękne wiejskie krajobrazy. W Świętosławiu zwiedziliśmy zespół dworsko parkowy a okazałym dworem i parkiem, który został założony w XIX wieku. Natomiast dwór jest wybudowany w stylu neobarokowym założony na planie prostokąta z dwoma ryzalitami bocznymi podpiwniczony murowany i otynkowany.

      Następnie przeszliśmy do Zębowa mijając po drodze pomnik przyrody „ Zielona góra” KEM ( z języka ang. to pagórek o płaskim wierzchołku i wysokości do kilkudziesięciu metrów zbudowany z warstwowych piasków, mułków i żwirów ). Powstał w czasie  ostatniego zlodowacenia. W Zębowie na terenie parku, gdzie się znajduje pałac z XIX wieku zrobiliśmy dłuższą przerwę na odpoczynek. Na ternie parku znajduje się 25 gatunków drzew

I 10 gatunków krzewów. Po za tym w Zębowie znajduję się rzymsko katolicki nieczynny cmentarz  choleryczny, pomnik ku czci zmarłych na cholerę. Został ufundowany w 1858 roku. Po odpoczynku wyruszyliśmy do Zębowca, gdzie została zakończona nasza wędrówka.

                                                                                     Opracował: Hanna Czech.