- Wędrówka Rodzinna z PTTK odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jego celem jest promocja transportu publicznego, proekologicznych idei transportu i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.

Tegoroczne hasło ETM brzmi: „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.
Zwieńczeniem tygodnia będzie „Dzień bez Samochodu” przypadający na 22 września 2022 roku.

 

           - Uczestnicy WR spotkali się przed Centrum Handlowym „Plaza” w Toruniu.

    Po przywitaniu przybyłych prowadząca Kol. Hania Czech poprowadziła grupę na trasę

    dzisiejszej wycieczki.
    Po drodze mijamy: Fort IX Twierdzy Toruń – pośredni  fort artyleryjski (Fort IV a

    Heinrich von Plauen – Bolesław Chrobry), zabudowania Oczyszczalni ścieków

   „Centralna” (oczyszcza ścieki z miasta Torunia, maksymalna przepustowość 90 tys. m³

    na dobę) i kompleks kościelny z  Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i

   św. Jana Pawła II w Toruniu by dotrzeć do Portu Drzewnego na pierwszy odpoczynek.

Port Drzewny – prace rozpoczęto w 1906 r., a uroczyste otwarcie nastąpiło 5.10.1909 r. Zlokalizowano go 6 km od centrum miasta na obszarze wcześniejszej miejscowości Korzeniec, gdzie już w XVII w. wytworzyła się odnoga Wisły. Stanowi element drogi wodnej rzeki Wisły, z która jest połączony kanałem wjazdowym w 744,5 km biegu rzeki. Basen Portu ma długość wynoszącą 1800 m, a szerokość 350 - 390 m, a kanał wjazdowy liczy 1500 m długości i 60 - 70 m szerokości.

      Powierzchnia wodna przy średnim stanie wody wynosi: w basenie 59,39 ha, w kanale wjazdowym 11,37 ha, łącznie 70,76 ha. Ze względu na swoją powierzchnię wodną, port drzewny w Toruniu jest największym tego typu obiektem na Wiśle. Celem wybudowania portu było stworzenie dobrych warunków wodnych do załadunku drewna. Ówczesny basen portu mógł pomieścić około 230 tratew. Z chwilą przeniesienia w 1962 r. bazy warsztatowo-magazynowej i taboru pływającego do portu zimowego w Toruniu, ustała żegluga w Porcie Drzewnym. Od tego czasu wlot kanału ulegał całkowitemu zamulaniu.

- Po krótkim odpoczynku i wspólnej fotce uczestnicy skierowali się w stronę Wisły by nad jej brzegiem pomaszerować w stronę Torunia. Przeszliśmy drogą przez ogródki działkowe i zboczyliśmy nad sam brzeg Wisły na tzw. Kępę Weese'go. Dzisiaj to bezludne i opuszczone miejsce, dawniej tętniło życiem – znajdowała się tu restauracja rodziny Weese (słynnego rodu piernikarzy przybyłych w 1728 r. z Gdańska do Torunia). Kontynuowaliśmy dalszy przemarsz wałem wiślanym do zrewitalizowanego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Należy on do najstarszych miejskich założeń ogrodowych w Polsce. Jego początki sięgają 1816 r. Zajmuje powierzchnię 25 ha, z czego 0,5 ha przypada na wody. W parku doliczono się 65 gatunków i odmian drzew oraz blisko 30 gatunków krzewów. Tutaj po wspólnej fotce na mostku kończymy wspólną wędrówkę (grupa rozdziela się na mniejsze grupki by dalszą część realizować samodzielnie.

                                                                                     Opracował: Tadeusz Perlik.