14 września  2022r. - X wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

   Celem wyprawy były Zagroda Rybacko-Rolnicza Skansenu Muzeum Etnograficznego w Kaszczorku, ruiny zamku królewskiego, kościół św. Wojciecha oraz zabytkowy most na Drwęcy w Złotorii.

Spotkaliśmy się przed Parkiem Etnograficznym, gdzie czekał na nas przewodnik, pan Artur Trapszyc. Skansen powstał w 1968 roku z inicjatywny ówczesnej dyrektor  Muzeum Etnograficznego,  Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, w miejscu istniejącej niegdyś zagrody, która należała do miejscowej, wielopokoleniowej rodziny rybacko-rolniczej. Na terenie skansenu znajdują się: drewniana chata z końca XVIII wieku, stodoła, kamienna obora, obiekty rybackie - wiata rybacka, szopa na sprzęt i budy - sezonowe mieszkania rybaków. Ekspozycję uzupełnia sprzęt pływający: tratwy flisacze, barki koszarki oraz prom. Bardzo dziękujemy Panu Arturowi Trapszycowi za poświęcony nam czas i przekazanie ciekawych wiadomości.

Koleżanka Julita Bąkowska poprowadziła nas ulicą Turystyczną w kierunku drewnianego mostu na Drwęcy. Ulicą tą biegnie szlak kulturowy Camino Polaco - muszelkowy. Most został zbudowany przez Prusaków i oddany do użytku w 1893r. Połączył wtedy dwie wsie - Kaszczorek ze Złotorią. Przechodząc przez ten most przekroczyliśmy granicę pomiędzy miastem Toruń a gminą Złotoria. Dziś drewniany most nad Drwęcą to przede wszystkim wielka atrakcja tej części Torunia i jedyny tego typu obiekt w regionie. Został wpisany do rejestru zabytków.

Dochodząc do ul. Toruńskiej zobaczyliśmy kościół. Był to kościół parafialny św. Wojciecha, który został wzniesiony w 1905 roku w stylu neogotyckim. Wnętrza kościoła wzbogacono wyposażeniem  XVII – XVIII  wiecznym ze zlikwidowanego kościoła dominikanów pw. św. Mikołaja w Toruniu. Przy kościele znajduje się cmentarz założony w 1906 roku.

Następnie ruszyliśmy w kierunku ruin zamku królewskiego zlokalizowanego w widłach rzek Wisły i Drwęcy, wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W maju 1411 roku na polu w pobliżu zamku wymieniono opieczętowane dokumenty I pokoju toruńskiego. Uszkodzony i rozebrany częściowo zamek w 1409 roku, został dodatkowo zniszczony przez destrukcyjne działanie wód Wisły, bowiem w 1890 roku runęła do Wisły część murów od strony południowo –wschodniej. Od strony dziedzińca widoczne są fundamenty zamku, częściowo zarośnięte przez roślinność. Zachowane obecnie elementy to fragment kwadratowej wieży w dwóch kondygnacjach, część murów obwodowych i murów przedzamcza.    

Po dotarciu do ul. Toruńskiej zakończyliśmy dzisiejszą wycieczkę.

 

Następna wyprawa 21 września 2022r. Spotykamy się o godz. 10.00 przy pawilonie handlowym NETTO, ul. Rydygiera od strony Szosy Lubickiej (Rubinkowo I). Nasz cel to forty I i II. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanuta Gorzka.

 

                                                        ZAPRASZAMY!!!

                   

Relację przygotowała:

Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK.