- Wędrówki rozpoczęliśmy od ul, Równinnej w upalny dzień odwiedzając dawne osady leśne, które już dzisiaj nie istnieją, zostały przyłączone do Torunia   

 Hutowo  dawniej Elsneroda. Pierwotnie jeden z trzech folwarków wsi Mokre. Pierwszym zarządcą (1822 r.) był niejaki Carl Wilm. Począwszy od 1860 r. aż do odzyskania niepodległości posiadłość znajdowała się w rękach Elsnerów. Ślady po folwarku nie przetrwały do dziś. Na wschód widać zabudowania, które istnieją do dziś. Sądząc po wyglądzie musiały powstać w początku lat XX w. Jeden z tych budynków pełnił rolę leśniczówki. W 1950 r. Hutowo podzieliło los Katarzynki i została przyłączona do miasta Toruń.

Katarzynka dawniej Geretowo,. Prowadzi do niej ulica Kociewska. Niegdyś ogromna XVIII wieczna posiadłość, na której terenie współcześnie wybudowano miejskie wysypisko oraz cmentarz komunalny. Należała do Samuela Gereta, toruńskiego burmistrza, księgarza. Geret ożenił się w dość późnym wieku z Katarzyną Goebel i to na jej cześć folwark został nazwany Katarzynką, a tłumacząc dokładnie z niemieckiego Łanem Katarzyny. Posiadał również pałac na Rynku Staromiejskim, przebudowany potem na budynek poczty głównej. Dziś na terenie folwarku istnieją jedynie zabudowania należące do Miejskiego Składowiska Odpadów (MSO) w Toruniu. W roku 1796 Katarzynka została sprzedana rodzinie Elsner – tym samym, którzy posiadali cmentarz rodowy obok stacji wodociągów. W 1950 r. nastąpiło przyłączenie do Torunia.

       Ostatnim punktem naszej wędrówki było spotkanie z pszczelarzem p. Maciejem Żuchowskim, który przedstawił nam życie i pracę pszczół. Spotkanie odbyło się w ramach Miejskiej Przysieki Pokazowej na terenie Zespołu Szkół Inżynierii  Środowiska w Toruniu. I na tym zakończyliśmy wędrówki rodzinne.

                                                                          Opracowała: Hanna Czech.