24 sierpnia 2022r. - VII wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

Celem dzisiejszej wyprawy było Przedmieście Mokre.

 

Mokre – dawna wieś będąca własnością miasta Torunia od XIII w. do drugiego rozbioru (1793r.). W 1906 roku – włączona do Torunia jako przedmieście. Nazwa Mokre wskazuje na podmokłe podłoże. Na północy Przedmieścia Mokre istniały liczne kanały odwadniające, stawy i bagna. Przez dzielnicę płynie przekopana przez Krzyżaków Struga Toruńska (Bacha), którą otaczały podmokłe łąki i pola uprawne. Wieś Mokre była ogrodniczym zapleczem Torunia.

 

Wędrówkę rozpoczęliśmy z przystanku MZK ul. Grudziądzka/Kościuszki. Maszerując ul. Grudziądzką i Jeśmanowicza dotarliśmy do Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej. Budynek szkoły powstał w 1893r. na potrzeby dwóch odrębnych szkół wyznaniowych: ewangelickiej i katolickiej dla ówczesnej podtoruńskiej wsi Mokre. W 1903r. gmach rozbudowano i wówczas w nowym budynku ulokowano dwie szkoły żeńskie dla uczniów wyznania ewangelickiego, a w starym umieszczono szkołę męską i żeńską wyznania katolickiego. Po przyłączeniu wsi Mokre do Torunia w 1906r. szkoła zmieniła status z wiejskiej na miejską. W latach 1953-63 istniały tu trzy placówki oświatowe: SP 2, SP 6 i II LO, a od 1973r. do dziś mieści się tu SP nr 6. Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Obok szkoły rośnie kasztanowiec zwyczajny, pomnik przyrody od 2014r. o nazwie „Jeżyk”.

Kolejnym punktem naszej wędrówki były Mokrzańskie Stawy. Powstały one na początku lat 70. XX wieku w związku z budową pobliskiego osiedla - odprowadzano tu wody gruntowe z terenu budowy. W 2015 roku, w związku z budową Trasy Średnicowej, stawy zostały oczyszczone, a otaczający je teren został wzbogacony o małą architekturę. Stawy są także siedliskiem ptactwa wodnego i miejscem wylęgu wielu gatunków płazów.

Na ulicy Dworcowej zatrzymaliśmy się przy budynku dawnego Dworca Toruń Mokre, funkcjonującego w latach 1882–1909. Obecnie jest to wielorodzinny dom mieszkalny.

Drogą po byłym torowisku dotarliśmy do Strugi Toruńskiej płynącej w pobliżu dawnych młynów. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w kierunku dworca kolejowego Toruń Wschodni. Gmach wybudowany w stylu neogotyckim został oddany do użytku w 1909 roku. Wcześniej nosił nazwę Toruń Mokre. Dopiero od 1958r. stał się Dworcem Toruń Wschodni. Drugi co do wielkości i znaczenia po Dworcu Głównym.

Na całej trasie wędrówki osoby związane w jakiś sposób z Przedmieściem Mokre dzieliły się z nami swoimi wspomnieniami i wiadomościami. Dziękujemy bardzo. Dla większości uczestników trasa piesza zakończyła się przy budynku dworca (3,5 km). Trzy osoby ruszyły dalej wzdłuż ul. Sobieskiego do pl. św. Katarzyny. Łącznie przeszły 5,8 km.

 

Następna wyprawa 31 sierpnia 2022r. Nazwaliśmy ją „dniem kolejowym” - w planach przejazd pociągiem oraz Muzeum Kolejnictwa.

Spotykamy się o godz. 10.30 przy Dworcu PKP Toruń Miasto (w pobliżu pomnika poświęconego kolejarzom).

 

ZAPRASZAMY!!!

 

                                                                                                  Opracowała:

             Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK.