3 sierpnia 2022r. - IV wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

Celem dzisiejszej wyprawy było dotarcie do kirkutu, czyli pozostałości po dawnej, XVIII wiecznej nekropolii żydowskiej, usytuowanej na Jakubskim Przedmieściu.

 

Z placu św. Katarzyny ruszyliśmy do pomnika generała Józefa Hallera odsłoniętego w 2012 roku. Dalej ul. Piastowską w kierunku dworca PKP Toruń Miasto. Budynek ten powstał w 1888 roku w czasach zaboru pruskiego, w sąsiedztwie wcześniej wybudowanego (w 1873 roku) mostu kolejowego przez Wisłę. Dalej ulicami Chłopickiego i Sowińskiego doszliśmy do Fortu Jakuba. Fort na wzniesieniu zwanym Górą św. Jakuba powstał w latach 1828-1833. Miał za zadanie obronę miasta od wschodu. Wówczas w sąsiedztwie Torunia przebiegała granica Królestwa Prus z Rosją. Po II wojnie św. zaadaptowano go na mieszkania, zaś na jego przedpolu urządzono Park Waryńskiego. W przyszłości fort św. Jakuba ma zamienić się w interaktywne Centrum Historyczne im. gen. E. Zawackiej.

Ulicą Traugutta dochodzimy do Parku Waryńskiego, nazywanego „glazją”, który powstał na stoku bojowym fortu św. Jakuba. Poruszając się ścieżką edukacyjno-przyrodniczą zapoznaliśmy się z florą i fauną tego parku. Po odpoczynku przy różanym rondzie podeszliśmy do okazałego dębu szypułkowego, aby zmierzyć jego obwód na wysokości pierśnicy. Nie mieliśmy miary, ale daliśmy radę. Kol. Julita, Marek i Piotr zmierzyli grubość drzewa korzystając z rozpiętości swoich ramion, natomiast pani Teresa (uczestniczka rajdu) wykorzystała odległość między kciukiem i palcem środkowym. Wyszło im mniej więcej tyle samo - ok. 380 cm.  A więc mamy kolejne drzewo kwalifikujące się na pomnik przyrody.

Ulicą Antczaka ruszyliśmy w kierunku cmentarza żydowskiego. Kirkut powstał już w XVIII wieku dla żydowskich mieszkańców Torunia. Ostatni pogrzeb odbył się w latach trzydziestych XX wieku.  W 1975 roku nekropolię zlikwidowano niszcząc i kradnąc historyczne macewy, a cały teren splantowano. W 1991 roku teren cmentarza wpisano do rejestru zabytków. Prawie 20 lat później z inicjatywy lokalnych społeczników i władz miasta został uporządkowany teren byłego kirkutu. Wytyczono alejki cmentarne, ustawiono głaz z pamiątkową tablicą o treści w języku polskim i hebrajskim. Uroczystość odsłonięcia nastąpiła 16 listopada 2009 roku. Stojąca nieopodal pomnikowa lipa otrzymała na tę okazję imię – rabina Kaliszera.

Ulicami Gołębią i Szkolną zeszliśmy do Winnicy. Szlakami pieszymi czarnym i żółtym ruszyliśmy w kierunku mostu kolejowego. Po drodze weszliśmy na Górę św. Jakuba dochodząc do miejsca usytuowania pierwszego pomnika ku czci generała Józefa Hallera (1920r.).

Naszą wycieczkę zakończyliśmy na wysokości dworca PKP Toruń Miasto.

Następna wyprawa 10 sierpnia 2022r. Po Przedmieściu św. Katarzyny oprowadzi nas Julita Bąkowska. Zbiórka o godz. 10.00 przed kościołem św. Katarzyny pod rozłożystą lipą.

ZAPRASZAMY!!!

                                                                   

                                                                    Opracowała:

Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK.