27 lipca 2022r. - III wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

Celem dzisiejszej wycieczki było dotarcie do Dworu Bielańskiego oraz odszukanie kamienia pamiątkowego ku czci Janitzena.

       Alejkami Miasteczka Uniwersyteckiego dotarliśmy do Szosy Okrężnej.   O nowych wydziałach UMK i prowadzonych inwestycjach opowiedziała nam pani Joanna, jedna z uczestniczek. Szlakiem czarnym fortecznym doszliśmy do lotniska, a następnie przez tzw. „kacze doły” do Fortu VII. Ten fort jest jednym z największych fortów XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Jednocześnie jest miejscem pamięci narodowej. W okresie od października 1939r. do stycznia 1940r. stał się miejscem męczeństwa ponad 1500 polskich obywateli Torunia i okolic.

Po odpoczynku ruszyliśmy w kierunku ul. Grunwaldzkiej, docierając do celu naszego rajdu.

 Dworek Bielański został zbudowany na przełomie XVII i XVIII w., kilkukrotnie przebudowywany. Dwór był letnią siedzibą kupca, rajcy miejskiego i poczmistrza królewskiego Daniela Krzysztofa Janitzena,  którą zapisał miastu. Na przestrzeni lat pełnił różne funkcje. W okresie międzywojennym we dworze znajdowała się letnia rezydencja prezydentów Torunia (stąd nazwa „Prezydentówka”). Po wojnie mieściło się tu przedszkole. Po wybudowaniu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (1972r.) dwór zaadoptowano na potrzeby Oddziału Foniatrycznego. Od 1998r. mieści się tu Hospicjum Światło. Kol. Iza opowiedziała nam, co obecnie mieści się w dworku oraz pobliskich budynkach.

     Wąską ścieżką ruszyliśmy do parku, aby poszukać kamienia. W sensie dosłownym poszukać. Park jest zaniedbany, zaśmiecony a pomnik zapryskany farbą.  W 1971r. park wraz z pomnikiem wpisano do rejestru zabytków, ale chyba o tym zapomniano.

Po dotarciu do ul. Świętego Józefa zakończyliśmy naszą wycieczkę.

                                                                   

                                                                    Opracowała:

Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK.