- Do Iławy Miasto 11 uczestników wędrówki dotarło 3 samochodami, natomiast ja i Janek K. przyjechaliśmy pociągiem do Iławy Gł. W oczekiwaniu na pociąg do Ząbrowa zwiedziliśmy zabytkowy dworzec kolejowy i oglądnęliśmy 3 wieże wodociągowe[1871.1915,1942]oraz Plac Iławskich Kolejarzy z fontanną z żaglem i lokomotywą parową TKt 48 - 53.

Jadąc do Ząbrowa na stacji Iława Miasto do pociągu dosiedli pozostali uczestnicy wycieczki.

Ząbrowo - miejscowość położona  na trasie linii kolejowej Iława - Malbork. Obecny kościół pw. Zesłania Ducha Świętego wzniesiono w 1864 r. Usytuowany w otoczeniu drzew dawnego cmentarza protestanckiego. We wnętrzu ołtarz kolumnowy 

akantowy z XVIII w.              

W drodze do Szymbarka  obejrzeliśmy: na wzgórzu w lesie cmentarz rodowy szymbarskiej linii Filkensteinów, młyn wzniesiony  w 1924r. oraz zabudowania folwarczne [rządcówka, spichlerz - chlewnia, obory, stajnie, szkołę – pocztę ].

Szymbark - najcenniejszym obiektem na krajoznawczej  trasie były ruiny zamku Kapituły Pomezańskiej. Budowa zamku rozpoczęła się w II poł. XIV w.. Zamek zniszczono podczas wojny trzynastoletniej. Etap odbudowy i  rozbudowy przypadł na I ćw. XV w [ wzniesiono dodatkowe baszty i podwyższono mury obronne. Pod koniec XVII w. do 1945 r. właścicielami była rodzina von Filkensteinów. Rodzina ta przeprowadziła najpierw przebudowę obiektu w duchu baroku, a następnie   w epoce romantyzmu, sfinansowała regotyzację zamku. W czasie II wojny światowej zamek przejęły oddziały SS, po nich Armia Czerwona. Odchodząc spalili zamek wraz z całym wyposażeniem. Obecnie obiekt jest w rękach prywatnego właściciela.

Założenie zamkowe  zostało wybudowane na planie prostokąta o rozmiarach 75 na 92 m przy wykorzystaniu nasypu zniszczonego grodu pruskiego. Zamek otoczony był murem z dziesięcioma basztami [cztery narożne ,w tym baszta wychodek],wysuniętymi przed lico muru w celu zwiększenia potencjału obronności w całości. Wjazd do zamku prowadził przez most zwodzony, który w XIX w. został zastąpiony mostem arkadowym i bramą .Najwyższym  punktem zamku  jest wieża zegarowa o wysokości 24 m. Dziedziniec zamkowy był zabudowany budynkami mieszkalnymi z reprezentacyjnym skrzydłem zachodnim. Po spaleniu obiektu w 1946r.,z zamku  ocalał głównie obwód murów obronnych, z bramą, basztami i mostem; zachowały się jedynie ślady po budynkach mieszkalnych. Zamek  ma obecnie  formę trwałej i częściowo zakonserwowanej ruiny.

Kamionka - nad jeziorem Silim znajduje się Badawczo - Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami. Działa pod egidą Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, utworzonej przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni i miasto Iława. W Ośrodku przekazuje się wiedzę  z  wykorzystaniem miniatur prawdziwych jednostek. Kapitanowie  z całego świata  uczą się przeprowadzać statki przez śluzy, kanały i wpływać do portów. W tym celu stworzono na jeziorze makiety portów o różnych głębokościach, śluzy, doki, tory krzywoliniowe, kanał, rzekę z regulowaną prędkością prądu, płytkowodzia, przejścia pod mostem, kotwicowisko i wiele innych obiektów symulujących prawdziwą rzeczywistość. Szkolenie odbywa się na statkach 1: 24 i 1:16. Są wiernymi kopiami dużych jednostek. Moce silników elektrycznych też dopasowano do modeli.

Warunki manewrów na jeziorze  muszą bowiem jak najmniej różnić się od tych, z jakimi Kapitanowie będą mieli do czynienia w rzeczywistości.

Ścieżka Dydaktyczna Jezioro Silim - znajduje się na terenie PK Pojezierza Iławskiego. Trasa liczy 1,8 km.33 tablice informują

o gatunkach roślin i zwierząt występujących w Parku. Obejrzeliśmy tu rzeźbę św. Franciszka postawiona z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Iława z okazji 80 - lecia Lasów Państwowych.

Iława - po dotarciu do Iławy nastąpił podział grupy:

- 6 uczestników 2 samochodami odjechało do Torunia

- 5 uczestników po zwiedzeniu portu śródlądowego i obejrzeniu pomnika Stefana Żeromskiego wróciło samochodem do Torunia

- natomiast ja i Janek K. zdecydowaliśmy na trzy godzinny spacer po mieście. Trasa naszej wędrówki przebiegła:

- port śródlądowy

- pomnik Stefana Żeromskiego

-hotel i restauracja Tartak-pozostałości murów obronnych

-kino - teatr Pasja

- ratusz

-kościół pw. Przemienienia Pańskiego

- amfiteatr im. L. Amstronga

- 4 barokowe rzeźby Jowisza, Junony, Herkulesa, Meduzy

- gimnazjum nr.1 (szkoła neogotycka)

-cerkiew bizantyjsko - ukraińsko pw. św. Jana Apostoła ( dawna gazownia miejska).

-secesyjne i eklektyczne kamienice przy ulicy Kościuszki

- młyn wodny z 1912r. W dniu 15.03.2020 o godzinie 18.00 wybuch pożar

- jaz piętrzący z 1870 r

- stajnia - wozownia obecnie tawerna Kaper

Powrót pociągiem z Iławy do Torunia nastąpił o godzinie 17.06

                                                                                       

                                                                        Opracował: Rajmund Czechowski.