„XIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego”, który odbył się w dniach 11-13 września z bazą w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku, przeszedł już do historii. W imprezie wzięło udział ponad 100 uczestników, którym nadzwyczaj dopisała wspaniała słoneczna pogoda.  Imprezę współorganizowały: Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta Torunia, a sponsorem okazała się Spółka „Cukier Polski”. Podczas bogatego programu imprezy jej uczestnicy zmierzyli się z trasą na orientację, która nie posiadała żadnej mapy tylko porozstawiane w terenie punkty kontrolne. Żeby trafić do danego punktu, należało posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną i potrafić kojarzyć różne fakty. Przykład z trasy: Znaki turystyczne przy „domku” p. Haliny i Feliksa Dzięgielewskich !!! Aby sprostać temu zadaniu, należało uzyskać wiedzę o państwu Dzięgielewskich, a następnie spróbować zlokalizować ów „domek”. Rozwiązanie: państwo Dzięgielewscy byli właścicielami majątku Bachotek do 1945 roku i mieszkali w dworze, który obecnie jest częścią infrastruktury ośrodka wypoczynkowego „Stepol” nad jez. Bachotek. Dalej należało odszukać znaki szlaków turystycznych, przy których z drugiej strony umieszczono punkt kontrolny z odpowiednią literą, którą należało wpisać do karty startowej itd. ...

Następnie organizatorzy imprezy podzielili uczestników na 5 zespołów, które miały ze sobą rywalizować o główne nagrody. Punktem zasadniczym było zapoznanie uczestników z tzw. Pozycją obronną jezior brodnickich, przygotowaną przez Wojsko Polskie w 1939 roku, w obliczu zagrożenia hitlerowskiego. W dalszej części zlotu uczestnicy odbywali wędrówki szlakami turystycznymi, uczestniczyli w konkursie historyczno – krajoznawczym oraz w konkursach rekreacyjnych. Atmosferę imprezy dodatkowo budowały wspaniałe posiłki turystyczne serwowane przez kuchnię Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku, palone ogniska turystyczne, połączone z piosenką turystyczną wraz z pieczeniem kiełbasek. Wielu uczestnikom zlotu dopisało szczęście, ponieważ wracali z okazami pięknych grzybów w większości prawdziwków, kań czubajek oraz koźlarzów. Kulminację imprezy stanowiło jej podsumowanie i wręczenie nagród. Trasa na orientację wypadła bardzo dobrze, mimo wprowadzonych utrudnień skojarzeniowych – każdy z zespołów turystycznych należycie ją pokonał, a dowodem pobytu w odgadniętych punktach kontrolnych była karta startowa z rozwiązanym hasłem. Zwycięskimi zespołami przejścia na orientację okazały się wszystkie ekipy turystyczne, które miały identyczną ilość punktów. Sytuacja ta wpłynęła na ból głowy komandora.

W konkursie krajoznawczym:

1.     miejsce przypadło zespołowi „Wędrówek rodzinnych z PTTK”

2.     miejsce przypadło ex aequo: „Traktorkom”, „Maluchom” oraz zespołowi „50 +”

      5.   miejsce przypadło zespołowi „GKM Grudziądz”

Turyści z Torunia bardzo dobrze są zorientowani w atrakcjach turystycznych Pojezierza Brodnickiego, ponieważ działacze społeczni oddziału toruńskiego od prawie 50 lat tworzą, znakując i odnawiając szlaki turystyczne na całym pojezierzu. Komandorem imprezy był Instruktor Krajoznawstwa Polski – Henryk Miłoszewski.

                                                                                                 

                                                          Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK H. Miłoszewski.