- Po wspólnej fotce na przystanku autobusowym  w miejscowości Wygoda ruszyliśmy na zaplanowaną trasę.

 Witowąż - krzyż choleryczny po epidemii z 1831r. - tzw. karawaka, wielokrotnie przekształcony, przeniesiony :drewniany z trzema krzyżykami na ramionach i szczycie, z figurką MB. Na wzgórzu ruiny wiatraka- koźlaka z przeł. XIX/XX w.

 Pokrzywno: kapliczka murowana, trzykondygnacyjna z figurką, MB Różańcowej, po 1945r.z żeliwnym ogrodzeniem z liliami, domek myśliwski w lesie z możliwością rozpalenia ogniska.

 Wilcze Kąty: cmentarz założony przez osadników olęderskich w II poł. XVIII w. następnie użytkowane przez ewangelików. Ostatni pochówek w 1950r. Istniał tu kantorat. Dom modlitwy pełnił funkcję szkoły. Budynek wraz z betonową dzwonnicą istnieje do dziś. Prawdopodobnie w okresie okupacji zlokalizowana była filia obozu jenieckiego dla żołnierzy angielskich.

 Włęcz: cmentarz ewangelicko - augsburski[ wcześniej mennonicki].Założony ok.1630r. przez kolonistów olęderskich. Zostali oni sprowadzeni przez ówczesnych właścicieli Włęcza do zagospodarowania nadwiślańskich terenów zalewowych. Na uwagę na cmentarzu zasługują przede wszystkim nagrobek  ojca i syna -Adolfa i Joanna Bunkowskich,

z których jeden był miejscowym nauczycielem centrum cmentarza znajduje się ogromna stara lipa. Znajduje się tu ok.50 nagrobków ,wiele z kompletnymi krzyżami[ najstarszy z 1897r.Uwagę przykuwają liczne inskrypcje z cytatami biblicznymi.

Zachowana jest chata kantora i dzwonnica.

Łęg Osiek - Taras widokowy Wisły im. M. Kokota. Znajduje się tu stojąca na wysokim cokole figura Chrystusa, dobrze także widoczna także z poziomu rzeki i przepływających nią łodzi. U stóp Jezusa kamień z tablicą upamiętniającą; Tych co utonęli w miejscowej Wiśle w latach powojennych". Na kolejnym kamieniu informacja, że literackie opisy tego miejsca znaleźć można u Klonowica w spisanym w 1594r.dziele ;Flis". Nieco z boku stoi tabliczka przywołująca  czas wielkich powodzi i zmianę koryta Wisły na obecne, jeszcze dalej spora tablica przedstawiająca sylwetkę M. Kokota - osieckiego animatora życia kulturalnego, regionalisty. W metalowym baraku ,obok którego leży łódka - dłubanka jest nawet ; mini muzeum osieckiej Wisły". Organizowane są tu obecnie pikniki i festyny, plenery malarskie i  spotkania miłośników przyrody.

Wieś; wyodrębniona" na podmokłych łąkach w dolinie Wisły w pobliżu Traktu Królewskiego. W latach 1838 - 49 znajdowała się tu parafia ewangelicko - augsburska. Na cmentarzu ewangelickim  spoczywają prochy rodzin: Jabs .Heyza, Zabel, Milke ....,oraz ofiar polskich samosądów z pierwszych dni września 1939r.

Osiek n/Wisłą - pierwsza wzmianka pochodzi z 1388r. i dotyczy ustanowienia parafii osieckiej. W połowie XVI w. wieś była własnością szlachecką należącą do Mikołaja i Pawła Nałęczów. Od początku XVIII w. aż do poł. XIX w. dziedzicami majątku osieckiego była rodzina Kowalewskich. Osiek podczas powstania listopadowego nie był bezpośrednio terenem starć zbrojnych. W dniach 16 - 20.07 1831 r. był natomiast widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka I. Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty przez Wisłę, po których przeszło wojsko liczące ponad 50 000żołnierzy i ponad 300 dział. W dniu 03.12.2011 na placu parkingowym przy dawnym średniowiecznym słońskim szlaku  ustawiono krzyż nawiązujący do krzyża   przed 180 laty, kiedy to parafianie osieccy wznieśli w podzięce za uniknięcie zarazy cholery, którą przywlokły wojska rosyjskie latem 1831r.Mieszkańcy Osieka  brali udział w powstaniu styczniowym w 1863r. pod dowództwem ówczesnych dziedziców Osieka Kowalewskich. W skutek represji popowstaniowych władze zaboru rosyjskiego zlikwidowały Urząd Gminy w Osieku przenosząc siedzibę władz do Obrowa. Przy kościele w 150 rocznicę powstania w styczniu 2013r. odsłonięto tablicę pamięci mieszkańców gminy Osiek którzy wzięli udział w Powstaniu Styczniowym w 1863r.W połowie XIX w. na terenie Osieka prowadzono eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowany  w latach 1927 - 30,w miejscu XVIII - wiecznego, który spłonął w 1925r.; obok kościoła - dzwonnica z tego samego okresu; przed kościołem na cmentarzu przykościelnym stoi żeliwny krzyż poświęcony dobrodziejom kościoła - rodzinie Kowalewskich. We wsi znajdują się zabytkowe drewniane chaty z poł. XIX w. Znajduje się tu Osiecka Izba Regionalna, która obecnie mieści się w Osieckim Klubie Kultury. Kapliczka MB. Skępskiej  z 1946r. znajduje się k. szkoły na miejscu zniszczonej figury św. Rocha. Na wzgórzu  umieszczona jest figura św. Józefa z dzieciątkiem Jezus.

 

 

 

                                                                                 Opracował:Rajmund Czechowski.