Starogród - W Starogrodzie istniała osada krzyżacka pochodząca z XIII wieku oraz jeden z najstarszych zamków krzyżackich - na obecnej tzw. Górze Zamkowej. Tu pierwotnie lokowano miasto Chełmno w roku 1233. Osada została spalona, a miasto - Culm relokowano w połowie XIII wieku w miejscu dzisiejszego Chełmna. Od końca XV w. do okresu rozbiorów, należało do biskupów chełmińskich i był ośrodkiem administracyjnym znacznego kompleksu dóbr biskupich zwanych kluczem starogrodzkim. Znajduje się tu późnobarokowy kościół parafialny św. Barbary. Pierwszy kościół na tym terenie wzmiankowany był w 1276 roku. Obecny został wybudowany w 1754 roku z fundacji biskupa Wojciecha Stanisława Leskiego; nieorientowany, z prostokątnym korpusem z trójbocznym zamkniętym prezbiterium, na bokach pięcioboczne kaplice, dwuwiekowy.

Zabytki - ruiny zamku (Góra Zamkowa),schron amunicyjny M-1 w zespole twierdzy Chełmno, zbudowany po 1914 roku, dwór murowany  z pocz. XIX w, karczma z przeł. XIX/XX w, kuźnia z przeł. XIX/XX w, zabudowania folwarczne  z XIX w., szkoła z końca XIX w, remiza strażacka z k. XIX w.

Bieńkówka - głaz upamiętniający katastrofalną powódź z IV 1829r.

 

Kokocko - W Kokocku znajduje się dawny kościół ewangelicki pw. Zbawiciela,   zbudowany w 1834 r., odbudowany po powodzi w 1862 r., drewniany konstrukcji szkieletowej, z emporami. Od 1945 r. kościół filialny pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny parafii rzymskokatolickiej w Starogrodzie. Na terenie wsi zlokalizowany jest nieczynny cmentarz mennonicko-ewangelick.

Płutowo -Jesienią 1939 r. w pałacu należącym niegdyś do rodziny Alvensleben niemieccy okupanci utworzyli prowizoryczny obóz koncentracyjny dla mieszkańców ziemi chełmińskiej. Ponad 200 więźniów zostało zamordowanych przez bojówkarzy Selbstschutzu w pobliskim leśnym parowie, usytuowanym wzdłuż drogi wiodącej do Szymborna. Na miejscu zbrodni - głaz upamiętniający zamordowanie Polaków. We wsi znajdują się jeszcze, dwór, spichlerz, kuźnia z końca XIX w.

                                                                                              opracował Zdzisław Grabowski.